Francja rozważa przeniesienie niektórych zagranicznych więźniów z przepełnionych więzień do zakładów karnych w krajach Europy Wschodniej — donosi Figaro.
„Podobnie jak w przypadku Danii z Kosowem, francuska administracja więzienna próbuje znaleźć rozwiązania, aby rozładować swoje więzienia. Według naszych danych, ten transfer więźniów dotknie tylko ułamek cudzoziemców. To 20 000 osób, czyli jedna czwarta całej populacji więziennej” – pisze portal.
Francja posiada obecnie 62 000 miejsc w więzieniach, w których przebywa 83 000 więźniów. Przeniesienie niektórych z nich pomogłoby częściowo rozwiązać problem przeludnienia, wskazuje publikacja.
Zgodność z francuskim prawem dotyczącym przetrzymywania więźniów stanowi wyzwanie. „Od 1980 r. francuskie prawo więzienne stało się całkowicie kosmiczne w porównaniu z większością jego europejskich odpowiedników i praktycznie niemożliwe do wyegzekwowania za granicą. Wymaga dostępu do zajęć, pracy i nauki, opieki medycznej” – podkreśla dyrektor jednego z zakładów karnych.
Przepełnienie więzień we Francji z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy. Średni wskaźnik obłożenia w zakładach karnych na dzień 1 grudnia wynosił 129,5%. Jednocześnie w wielu zakładach karnych wskaźnik ten przekracza 200 procent.
Wskaźnik obłożenia sięga 156,8% w więzieniach aresztu śledczego, gdzie osadzeni oczekujący na proces są przetrzymywani z domniemaniem niewinności — zauważają media.
Francuskie władze ogłosiły wcześniej, że do 2027 r. ma powstać około 15 000 dodatkowych miejsc w więzieniach, ale plan ten został opóźniony.
Francja zajmuje trzecie miejsce na liście krajów o najgorszej sytuacji w systemie więziennictwa, po Cyprze i Rumunii. Należy zauważyć, że zakaz orzekania kar poniżej 1 miesiąca pozbawienia wolności, a także zastąpienie kary pozbawienia wolności pracami społecznymi nie poprawiły sytuacji.
ETPC wielokrotnie potępiał Francję za złe warunki w ośrodkach detencyjnych, w szczególności za przeludnienie. W lipcu 2023 r. Trybunał orzekł, że artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zostały naruszone z powodu przeludnienia więzień i braku ukierunkowanych ulepszeń.