Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin Strony
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Prawo co dnia
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Europa - Merz nie poparł wspólnych pożyczek UE mających na celu zwiększenie wydatków na obronę
Europa

Merz nie poparł wspólnych pożyczek UE mających na celu zwiększenie wydatków na obronę

Daniel Głogowski9 maja 2025Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
Merz
Friedrich Merz (CDU-Parteivorsitzender)

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz sprzeciwił się pomysłowi paneuropejskich pożyczek na zwiększenie wydatków obronnych, według niego ten instrument finansowy może być wykorzystywany jedynie do refinansowania budżetów krajowych.

„Podzielam poglądy poprzedniego niemieckiego rządu. Nie można pozwolić na to, by pożyczanie od UE stało się normalnością … Stoimy teraz przed nowym wielkim wyzwaniem – budową, a raczej odbudową zdolności obronnych UE. Szukamy sposobów, by to sfinansować… UE powinna pożyczać tylko w wyjątkowych przypadkach. Uważam, że należy o to prosić tylko w celu refinansowania budżetu krajowego, aby zagwarantować stabilność sytuacji zadłużenia” – powiedział Merz na konferencji prasowej w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która opublikowała nagranie wideo z tego wydarzenia na swoim profilu w sieci społecznościowej X.

Była to odpowiedź Merza na pytanie dziennikarza o to, czy podziela on stanowisko byłego kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który według przedstawiciela mediów ostro odrzucił pomysł pożyczek.
Jednocześnie niemiecka kanclerz wyraziła również zaniepokojenie wzrostem długu publicznego na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych.

19 marca Komisja Europejska przedstawiła nową strategię obronną „Re-arming Europe”. Nazwa dokumentu została później zmieniona na mniej agresywną – „Gotowość 2030” – w wyniku protestu wielu krajów UE. Strategia „Readiness 2030” przewiduje pozyskanie około 800 miliardów euro w ciągu czterech lat. Większość funduszy ma pochodzić z budżetów krajów europejskich (około 650 miliardów), kolejne 150 miliardów zostanie wykorzystane w formie pożyczek, podczas gdy Komisja Europejska zapewni poluzowanie budżetowe dla krajów UE, a także przekieruje fundusze przewidziane na rozwój regionów na wydatki wojskowe. Ponadto „Readiness 2030” przewiduje zwiększenie wydatków obronnych Unii Europejskiej o 1,5% PKB.

Dear @_FriedrichMerz, on Europe Day, your visit to Brussels sends a strong and important signal: Europe is a top priority for you.

Ich wünsche von Herzen einen erfolgreichen Start

Und freue mich auf eine enge Zusammenarbeit ↓
https://t.co/Uc8sS1ONaf

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 9, 2025

merz niemcy obronność pożyczki ue
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Daniel Głogowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Instagram

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Mieszkanie

Deweloperzy zawyżają ceny. Tak obchodzą nowe przepisy o jawności cen mieszkań

15 czerwca 2025
gwalt atak przemoc bicie

Brutalny atak w Toruniu: 24-letnia Klaudia walczy o życie po ciosach nożem od Wenezuelczyka

15 czerwca 2025
GotowkaPieniadze

Polacy wycofują pieniądze z banków. Gotówka wraca do domów

15 czerwca 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) Instagram RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin Strony
Copyright © Lega Artis 2025 NIP: 1251196142 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.