Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga do wsparcia wysiłków na rzecz zawieszenia broni w Ukrainie podczas rozmowy telefonicznej — poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Stefan Cornelius.
„Kanclerz Niemiec Friedrich Merz rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem… Niemiecki kanclerz poinformował o wspólnych wysiłkach Europy i Stanów Zjednoczonych na rzecz szybkiego zawieszenia broni (w Ukrainie – red.). Wezwał do wsparcia tych wysiłków” – powiedział Cornelius w oświadczeniu opublikowanym przez służby prasowe niemieckiego gabinetu.
W środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że apele płynące z Europy o potrzebie bezwarunkowego zawieszenia broni w Ukrainie są obliczone na wykorzystanie tego czasu do dozbrojenia Kijowa. Powiedział, że europejskie wezwania do zawieszenia broni pojawiają się po kilku latach zupełnie innego stanowiska, kiedy UE i NATO odrzuciły jakiekolwiek negocjacje z Rosją, dopóki Ukraina nie uzyska silniejszej pozycji negocjacyjnej i strategicznie nie pokona Rosji.