Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Prawo co dnia
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - „Prawdę nazwano po imieniu”. Na pomniku UPA w Polsce podmieniono tablicę
Aktualności z kraju

„Prawdę nazwano po imieniu”. Na pomniku UPA w Polsce podmieniono tablicę

Daniel Głogowski23 kwietnia 2025Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
UPA pominik w Polsce

Na pomniku upamiętniającym zbrodniarzy UPA w Polsce umieszczono symbol upamiętniający ludobójstwo – informuje portal zlubaczowa.pl


„Na zbiorowej mogile członków UPA w Monasterzu niedaleko Werchraty (woj. podkarpackie) pojawiła się nowa tablica, która znacznie różni się treścią od poprzedniej. Zmiany zostały najprawdopodobniej dokonane nielegalnie. Policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie” – czytamy w komunikacie.

W latach 90. XX wieku na tym grobie wzniesiono pomnik upamiętniający bojowników UPA. Upamiętnia członków UPA, którzy zginęli w starciu z oddziałami NKWD w nocy z 3 na 4 marca 1945 roku. Obiekt był kilkakrotnie uszkadzany. W 2015 r. krzyż na pomniku pomalowano na biało i czerwono, zniszczono także tablicę pamiątkową, którą później odrestaurowano, lecz bez nazwisk pochowanych osób.

Teraz zainstalowano tam nową tablicę, na której widnieje napis: „Wspólna mogiła Ukraińców, członków UPA, odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo na bezbronnej ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Panie, zmiłuj się nad nimi i nie czytaj im strasznych czynów, których dopuścili się wobec swoich braci”.
Oprócz tablicy na krzyżu zamiast trójzębu pojawił się krzyż chrześcijański.

Nową tablicę zamieszczono najprawdopodobniej nielegalnie, przez nieznane osoby. Sprawą zajmuje się lubaczowska policja, która ustala, kto dokonał zmian.

Jak informuje mł. asp. Marzena Mroczkowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie:

– W poniedziałek otrzymaliśmy informację od funkcjonariuszy straży granicznej, że na mogile znajdującej się w Monasterzu umieszczono nową tabliczkę oraz krzyż. Na miejsce udali się policjanci, wykonali wszystkie niezbędne czynności, w tym m.in. oględziny miejsca i dokumentację fotograficzną. Obecnie prowadzone są czynności mające na celu ustalenie osób odpowiedzialnych za dokonanie zmian.

Na ten moment nie wiadomo, kto stoi za zamieszczeniem nowej tablicy. Sprawa może ponownie wywołać napięcia w relacjach dotyczących upamiętnień historycznych na pograniczu polsko-ukraińskim. 

lega artis legaartis monasterz podkarpacie polska UPA
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Daniel Głogowski
  • Website

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Inflacja2025

NBP podał nowe dane o inflacji. To zły sygnał dla milionów kredytobiorców

16 lipca 2025
Aptekarka

PILNY alert GIF. Popularny syrop Inuprin Forte wycofany z aptek – sprawdź swoją butelkę!

16 lipca 2025
Senior starszy list

Wiek emerytalny w górę o 5 lat! Rząd zdecydował. Ta grupa będzie pracować dłużej.

16 lipca 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) Instagram RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.