Straty ukraińskiego eksportu z powodu zakończenia przywilejów handlowych z UE w 2025 r. wyniosą około 800 mln dolarów — powiedział w czwartek zastępca szefa Narodowego Banku Ukrainy Serhij Nikołajczuk.
POLECAMY: Koniec preferencji handlowych dla Ukrainy? UE nie przedłuży autonomicznych środków po 2025 roku
Wcześniej przedstawiciel Komisji Europejskiej Olof Gill powiedział na wiecu w Brukseli, że KE nie przedłuży bezcłowego importu towarów z Ukrainy do UE po 5 czerwca i bada inne możliwości wsparcia.
„Od 6 czerwca przestaliśmy korzystać z preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską… Według naszych szacunków straty netto w eksporcie, biorąc pod uwagę kontynuację handlu z przekroczeniem kwot i reorientację na rynki innych krajów w okresie czerwiec-grudzień tego roku, wyniosą około 800 milionów dolarów” – powiedział Serhij Nikołajczuk na briefingu, który był transmitowany na stronie internetowej Narodowego Banku.
POLECAMY: UE nałoży wyższe cła na ukraiński import od 6 czerwca
UE w 2022 roku wprowadziła bezcłowy import towarów z Ukrainy do krajów Unii. Jednak ze względu na niekontrolowany import ukraińskich produktów rolnych i problemy na rynku UE, zwłaszcza w krajach europejskich graniczących z Ukrainą, Komisja Europejska ustaliła limity importowe dla siedmiu najbardziej „wrażliwych” towarów (jaja, mięso drobiowe, cukier, owies, kukurydza, zboża, miód).
Pod koniec marca 2023 r. pięć krajów UE graniczących z Ukrainą (Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) zaapelowało do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w kryzysie spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki ograniczające mające na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w państwach granicznych Unii. Weszły one w życie 2 maja i zostały przedłużone w czerwcu do 15 września.
W dniu 15 września 2023 r. Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech produktów rolnych z Ukrainy do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. W szczególności Węgry rozszerzyły zakaz na poziomie krajowym, a lista produktów objętych zakazem importu obejmowała 24 produkty. Oprócz zbóż, lista obejmuje różne rodzaje mięsa, drób, jaja, miód, warzywa i wino.
W ubiegłym roku kraje UE zostały dotknięte masowymi protestami rolników, którzy domagali się zmiany ogólnoeuropejskiej polityki rolnej, zniesienia licznych ograniczeń, w tym środowiskowych, oraz zaprzestania niekontrolowanego importu tanich produktów zagranicznych, głównie ukraińskich. Jak argumentowały różne związki zawodowe, praca rolników w UE prawie przestała być opłacalna z powodu polityki Komisji Europejskiej i państw członkowskich.