Straż Ochrony Kolei (SOK) wraz ze Strażą Graniczną (SG) zatrzymali obywatela Burkina Faso, który nielegalnie przebywał na terenie Polski i próbował przedostać się do Niemiec. Do zdarzenia doszło w międzynarodowym pociągu relacji Warszawa–Berlin.
Nielegalny pobyt ujawniony podczas kontroli
Funkcjonariusze z Posterunku SOK w Rzepinie oraz Placówki Straży Granicznej w Świecku przeprowadzili kontrolę w pociągu, podczas której wylegitymowali 49-letniego obywatela Burkina Faso. Mężczyzna nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość ani uprawniających do pobytu w Polsce lub przekroczenia granicy.
„W chwili kontroli nie posiadał dokumentów zezwalających na legalny pobyt na terenie naszego kraju oraz uprawniających do legalnego przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Federalną Niemiec” – podkreśla Straż Ochrony Kolei. Po weryfikacji w systemach SG potwierdzono, że mężczyzna próbował nielegalnie dostać się do Niemiec.
Dalsze działania w rękach Straży Granicznej
Sprawa została przekazana Placówce Straży Granicznej w Świecku, która prowadzi dalsze czynności. To kolejny przykład skutecznej współpracy między służbami w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji.
Wzmożone działania SG na granicy
W ostatnim czasie Straż Graniczna odnotowała szereg podobnych incydentów. W powiecie żarskim zatrzymano kuriera przewożącego czterech Afgańczyków i jednego Pakistańczyka, którzy nielegalnie przebywali w Polsce i planowali przedostać się do Niemiec. W pojeździe znaleziono także narkotyki – marihuanę, mefedron i amfetaminę.
Ponadto, na przejściach granicznych w Korczowej i Malhowicach ujawniono próby przekroczenia granicy z wykorzystaniem sfałszowanych dokumentów. W obu przypadkach dokumenty zostały zabezpieczone, a osoby przesłuchane.
Podsumowanie
Zatrzymanie obywatela Burkina Faso to kolejny dowód na skuteczność działań polskich służb w walce z nielegalną migracją. Współpraca Straży Ochrony Kolei i Straży Granicznej przynosi wymierne efekty, zwiększając bezpieczeństwo na trasach międzynarodowych.
Jeden komentarz
…i co? zostanie w PL?