Śląscy policjanci, we współpracy z Europolem oraz służbami Belgii i Niemiec, rozbili międzynarodową grupę przestępczą powiązaną ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu Chorzów. Grupa zajmowała się m.in. przemytem imigrantów oraz produkcją i dystrybucją narkotyków na ogromną skalę. Łącznie zatrzymano 15 osób – osiem w Polsce i siedem za granicą.
Pseudokibice na czele przestępczego procederu
Zatrzymani to osoby w wieku od 22 do 59 lat, w tym trzy kobiety, które aktywnie uczestniczyły w działalności grupy od czerwca 2023 do lutego 2025 roku. Jak ustalili śledczy pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej, grupa przemyciła setki migrantów oraz wprowadziła na rynek tony narkotyków.
„Śledczy ustalili, że narkotyki, m.in. płynna amfetamina, marihuana, kokaina, tabletki ecstasy i MDMA, były przemycane z Królestwa Niderlandów do Polski, a następnie z Polski część z nich – m.in. amfetamina i kokaina – trafiały do Szwecji i poza UE” – wyjaśnia kom. Magdalena Żubertowska.
Produkcja narkotyków i przemyt ludzi
Grupa nie tylko sprowadzała narkotyki, ale również produkowała amfetaminę w Świętochłowicach, wykorzystując do tego przemyconą płynną postać substancji. Ponadto organizowała nielegalne przerzuty migrantów tzw. szlakiem bałkańskim – od Serbii przez Chorwację, Austrię, Czechy i Polskę do Niemiec.
W trakcie akcji policja zlikwidowała linię produkcyjną narkotyków, przejęła kilkadziesiąt kilogramów substancji odurzających oraz zabezpieczyła luksusowy samochód, gotówkę i repliki broni.
Współpraca międzynarodowa i kolejne zatrzymania
Działania koordynowane przez Europol doprowadziły do zatrzymania dwóch kluczowych organizatorów przemytu migrantów w Belgii. Jeden z nich wcześniej działał w Polsce. Belgijskie i niemieckie służby zatrzymały łącznie siedem osób, podczas gdy polska policja – osiem.
„Zgromadzony materiał dowodowy potwierdza, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu tony narkotyków oraz przerzucili za granicę nawet setki nielegalnych imigrantów” – podkreśla kom. Żubertowska.
Zarzuty i środki zapobiegawcze
Ośmiu zatrzymanych w Polsce usłyszało łącznie 22 zarzuty, w tym kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, produkcję narkotyków, ich dystrybucję oraz organizację nielegalnych gier hazardowych. Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec sześciu osób, a wobec pozostałych – inne środki zapobiegawcze.
Śledztwo wciąż trwa, a policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.