Nadchodzi prawdziwa rewolucja w systemie emerytalnym – dzieci medalistów olimpijskich będą mogły dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Projekt zmian jest już gotowy, a rząd ma się nim zająć w drugim kwartale tego roku. Kogo dokładnie obejmą nowe przepisy?
Kto skorzysta na zmianach?
Nowe rozwiązania prawne dotyczą wyłącznie określonej grupy – dzieci wybitnych sportowców, którzy za życia pobierali tzw. emeryturę olimpijską, przyznawaną za zdobycie złotego medalu na igrzyskach.
„Obecnie po śmierci medalistów olimpijskich świadczenie wygasa. Po zmianach proponowanych przez Ministerstwo Sportu dzieci zmarłych sportowców mogłyby dziedziczyć emeryturę w pełnej wysokości” – wyjaśnia portal Infor.pl.
W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Sportu i Turystyki podkreśla: „W związku z powyższym wydaje się zasadne wprowadzenie dalszej ochrony w postaci zabezpieczenia finansowego takich dzieci, które utraciły rodzica-sportowca wskutek śmierci”.
Ile wynosi emerytura olimpijska?
Od stycznia 2024 r. emerytura olimpijska wynosi 4967,95 zł brutto miesięcznie. Świadczenie jest wolne od podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obecnie z tego przywileju korzysta blisko 600 sportowców – medalistów igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych.
Jakie warunki muszą spełnić dzieci?
Na razie nie wiadomo, czy emerytura będzie przekazywana dzieciom automatycznie, czy konieczne będzie spełnienie dodatkowych kryteriów, takich jak:
- niepełnoletność,
- sytuacja materialna.
Wprowadzenie nowych przepisów może mieć też istotny wpływ na budżet państwa i sposób finansowania systemu emerytalnego.
Czym jest emerytura olimpijska?
Świadczenie to jest wypłacane od 2000 roku medalistom igrzysk olimpijskich, a od 2006 roku także paraolimpijczykom i uczestnikom igrzysk głuchych.