Straż Graniczna zatrzymała trzech kurierów przewożących nielegalnych migrantów przez granicę polsko-litewską. Wśród zatrzymanych znaleźli się obywatele Ukrainy i Łotwy, a ich pasażerami byli migranci z Afganistanu i Somalii. Akcje przeprowadzone w różnych punktach Podlasia zakończyły się przejęciem kilkunastu osób bez dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce.
Pierwsza interwencja: pościg i ucieczka
16 maja funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Rutce-Tartak, przy wsparciu kolegów z Gołdapi, podjęli próbę zatrzymania Volkswagena, który przekroczył granicę od strony Litwy. Kierowca zignorował sygnały świetlne i dźwiękowe, co doprowadziło do pościgu zakończonego w miejscowości Wiżajny. Po zatrzymaniu pojazdu kierowca i dwie osoby podjęły próbę ucieczki, ale szybko zostały schwytane.
W pojeździe znajdowało się sześciu cudzoziemców bez dokumentów. 22-letni obywatel Ukrainy przewoził migrantów z Łotwy, planując dostarczyć ich do Europy Zachodniej. Sąd zastosował wobec niego areszt na trzy miesiące, a pasażerowie zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.
Druga interwencja: kurier z Afgańczykami
18 maja w Sejnach zatrzymano kolejnego kuriera – 36-letniego obywatela Ukrainy, który przewoził czterech obywateli Afganistanu. Jak ustalili funkcjonariusze, migranci posiadali jedynie przepustki z łotewskiego ośrodka dla cudzoziemców. Zostali oni przekazani Litwie, a kierowcy wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia oraz zakaz wjazdu do strefy Schengen na 10 lat.
Trzecia interwencja: obywatel Łotwy z migrantami z Somalii
Nad ranem 19 maja Straż Graniczna z Sejn zatrzymała Opla tuż po przekroczeniu granicy. Kierowcą był 37-letni obywatel Łotwy, który przewoził sześciu obywateli Somalii bez dokumentów. Oni również zostali przekazani stronie litewskiej.
Konsekwencje prawne dla kurierów
Straż Graniczna przypomina, że za organizowanie lub pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wszystkim zatrzymanym kurierom, którzy dotychczas legalnie przebywali w Polsce, wszczęto postępowania administracyjne. W ich wyniku zostaną oni zobowiązani do powrotu do kraju pochodzenia i objęci zakazem wjazdu do strefy Schengen na okres od 5 do 10 lat.
Czy Polska jest bezpieczna przed nielegalną migracją? – komentuj i udostępniaj artykuł, aby zwiększyć świadomość na temat działań Straży Granicznej!