Instytut Pamięci Narodowej (IPN) wyraził zgodę na prowadzenie prac ekshumacyjnych przez stronę ukraińską w miejscowości Jureczkowa na Podkarpaciu. To kolejny krok we współpracy między Polską a Ukrainą w zakresie upamiętnienia ofiar konfliktów historycznych.
IPN wyraził zgodę na ekshumacje Ukraińców w Polsce
Jak poinformował rzecznik IPN, dr Rafał Leśkiewicz, strona ukraińska zwróciła się do Instytutu z prośbą o możliwość przeprowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. IPN rozpoczął już procedury administracyjne niezbędne do rozpoczęcia działań.
– „Dopiero po uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód oraz ustaleniu szczegółów organizacyjnych z partnerami ukraińskimi możliwe będzie rozpoczęcie wspólnych prac” – podkreślił Leśkiewicz. Dodał również, że przedsięwzięcie będzie finansowane przez stronę ukraińską, a jego realizacja planowana jest na jesień tego roku.
Współpraca polsko-ukraińska w kwestiach historycznych
Piotr Jędrzejowski, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, potwierdził, że Ukraińcy otrzymali wstępną zgodę. – „Instytut Pamięci Narodowej, który odpowiada za ekshumacje grobów wojennych, wydał zgodę na prowadzenie prac. Będą one realizowane przy udziale polskich przedstawicieli” – wyjaśnił.
Rzecznik ukraińskiego MSZ, Heorhij Tychyj, skomentował sprawę, wskazując na postęp w relacjach dwustronnych: – „Ukraina i Polska poczyniły znaczący postęp w rozwiązywaniu politycznie drażliwych kwestii historycznych”.
Tychyj wyraził też nadzieję na kontynuację wsparcia ze strony Polski: – „Liczymy na to, że polityka Warszawy wobec Ukrainy pozostanie niezmienna. To znaczy – polityka wspierania naszego państwa. Uważamy, że w żywotnym interesie samej Polski jest silna i bezpieczna Ukraina”.
Kontrowersje wokół pamięci historycznej
Decyzja IPN budzi różne reakcje, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych napięć dotyczących upamiętnienia ofiar OUN-UPA. W przeszłości Ukraińcy sprzeciwiali się polskim inicjatywom upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej, co wywoływało protesty w Polsce.
Czy obecna współpraca oznacza poprawę relacji w kwestiach historycznych? Eksperci podkreślają, że dialog jest konieczny, ale wymaga wzajemnego szacunku dla pamięci ofiar po obu stronach.