Close Menu
Lega Artis
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Pracownik
    • Koronawirus COVID-19
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Rosja
    • Ukraina
    • Europa
    • Zdrowie
    Najnowsze Wpisy
    NATO 2105

    Brytyjczycy wściekli z powodu nowych planów NATO przeciwko Rosji

    12 czerwca 2025
    Trump i Musk

    Trump zareagował na słowa Muska wyrażające ubolewanie z powodu publikacji

    12 czerwca 2025
    Lodowka z cialami zolnierzy UKRA AFU wojsko rosja

    Dmitruk: Zełenski celowo unika przyjmowania ciał bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy

    12 czerwca 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    Lega ArtisLega Artis
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Wydarzenia dnia
    Lega Artis
    Home - Aktualności z kraju - Ukrainiec zatrzymany za przewożenie nielegalnych imigrantów
    Aktualności z kraju

    Ukrainiec zatrzymany za przewożenie nielegalnych imigrantów

    Daniel Głogowski3 czerwca 2025Brak komentarzy
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    Google News
    Google News
    POlicja olsztyn ukry

    W poniedziałek, 19 maja 2025 roku, województwo warmińsko-mazurskie stało się areną kolejnego przypadku poważnego naruszenia prawa granicznego przez tzw. uchodźców z Ukrainy, których do kraju wpuścił PiS w porozumieniu z obecną kolacją. Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej (W-MOSG), we współpracy z Policją z Komendy Powiatowej w Piszu, zatrzymali ukraińskiego obywatela podejrzanego o przewożenie czterech cudzoziemców z Somalii, którzy nielegalnie przebywali na terytorium Polski.


    Kontrola drogowa ujawnia nielegalny transport osób

    Zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej nr 58. Informację o podejrzanym pojeździe funkcjonariusze otrzymali od zgłaszającego. Natychmiast ruszyła akcja policyjna – policjanci zatrzymali do kontroli osobowy Volkswagen. W aucie oprócz kierowcy, obywatela Ukrainy, znajdowali się czterej mężczyźni z Somalii.

    Podczas interwencji okazało się, że kierujący pojazdem nie posiadał dokumentów stwierdzających jego prawo jazdy, dowodu rejestracyjnego ani polisy OC. Co więcej, podróżni nie mieli ze sobą żadnych dokumentów uprawniających do legalnego wjazdu i pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.


    Procedury graniczne i decyzje sądowe

    Po ustaleniu faktu nielegalnego wjazdu cudzoziemców na terytorium Polski, strażnicy graniczni podjęli działania w zakresie readmisji. Czterech obywateli Somali zostało przekazanych odpowiednim służbom w Republice Litewskiej, skąd najprawdopodobniej dotarli oni do Unii Europejskiej.

    Natomiast ukraiński obywatel został oskarżony o zorganizowanie cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Jak informuje Prokuratura Rejonowa w Piszu, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Według Kodeksu karnego, za takie działanie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.


    Prawo graniczne i orzecznictwo – jak to się ma do sprawy?

    Zgodnie z art. 371 § 1 Kodeksu karnego:

    „Kto zorganizuje lub kieruje przekroczeniem przez cudzoziemca granicy państwa wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.”

    W praktyce orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wielokrotnie podkreślano wagę surowego egzekwowania prawa granicznego, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa publicznego i porządku państwowego.

    W wyroku z dnia 17 października 2023 r. (sygn. akt III SK 1/23) Sąd Najwyższy stwierdził, że działania polegające na organizowaniu nielegalnego wjazdu cudzoziemców stanowią istotne naruszenie prawa międzynarodowego i zobowiązań wynikających z Konwencji Narodów Zjednoczonych o uchodźcach z 1951 roku oraz jej Protokołu z 1967 roku.


    Polityczne zaniedbania: Kto odpowiada za zagrożenie na polskich drogach?

    Niestety, przypadki takie jak ten nie są odosobnione. Zachowanie części obywateli Ukrainy, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa Polaków, to w dużej mierze efekt polityki rządów PiS i obecnej koalicji. W lutym 2022 roku pod pretekstem pomocy „uchodźcom wojennym”, bez odpowiedniej kontroli i weryfikacji, wpuszczono do Polski tysiące osób, w tym również tych o wątpliwej reputacji.

    Zarówno poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy, jak i obecny gabinet Donalda Tuska, bagatelizują problem, traktując go jako nieistotny lub starając się go wyciszyć. Zamiast skutecznych rozwiązań – takich jak zaostrzenie kontroli na granicach czy konsekwentne wydalanie sprawców przestępstw – mamy do czynienia z milczeniem i pozorowanymi działaniami.

    Tymczasem Polacy muszą ponosić konsekwencje tych zaniedbań. Czy naprawdę musimy czekać na kolejne tragedie, by władze zaczęły traktować bezpieczeństwo obywateli poważnie?


    kara więzienia za przewóz migrantów konflikt migracyjny kontrola graniczna Nielegalna imigracja prawa graniczne przewóz cudzoziemców readmisja straż graniczna Ukrainiec przewoził imigrantów
    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • X (Twitter)
    • Instagram

    Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

    Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

    Ostatnie Wpisy
    PKO BP

    PKO BP odcina klientów od usług. iPKO, IKO i płatności internetowe wyłączone

    12 czerwca 2025
    Holownia raport NIK o kosciele

    Zapytano Polaków komu najbardziej ufają. Odpowiedzi zaskakują

    12 czerwca 2025
    samolot Indie

    Katastrofa samolotu w Indiach: Cudem przeżył tylko jeden pasażer

    12 czerwca 2025
    Reklama
    ADRES
    • 04-026 WARSZAWA
    • Aleja Stanów Zjednoczonych 51 lok 209a
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL

    Polecane witryny

    plotkosfera.pl

    newsnadzis.pl

     

    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • O Nas
    • Nasi Autorzy
    • Mapa Strony
    • Regulamin Strony
    • Polityka Prywatności
    • Kontakt
    Copyright © Lega Artis 2025 NIP: 1251196142 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.