Stany Zjednoczone po raz kolejny ostro skrytykowały Światową Organizację Zdrowia (WHO), tym razem w związku z przyjętym porozumieniem pandemicznym. Amerykański minister zdrowia Robert F. Kennedy jr. nie pozostawił suchej nitki na działalności WHO, zapowiadając, że USA nie przystąpią do nowego dokumentu.
Kennedy jr.: WHO „dogorywa”, potrzebne są nowe instytucje
We wtorek, 20 maja 2025 r., Robert F. Kennedy jr. wystąpił z ostrą krytyką WHO, nazywając organizację „dogorywającą” i wzywając do stworzenia nowych instytucji zdrowotnych. W nagraniu opublikowanym przez Fox News stwierdził:
„Apeluję do ministrów zdrowia na świecie oraz do WHO, by potraktowali nasze wystąpienie jako dzwonek ostrzegawczy. Kontaktowaliśmy się już z podobnie myślącymi krajami i zachęcamy innych, by rozważyli pójście w nasze ślady”.
Kennedy zarzucił WHO, że nowe porozumienie pandemiczne utrwala błędy, które ujawniły się podczas walki z COVID-19. Jego zdaniem organizacja „skapitulowała” przed Chinami, promując teorię o naturalnym pochodzeniu wirusa, mimo licznych doniesień o możliwym wycieku z laboratorium w Wuhan.
USA wycofują się z WHO. „Chiny mają zbyt duży wpływ”
Decyzja USA o opuszczeniu WHO nie jest nowa – już 20 stycznia 2025 r. prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie, które ma wejść w życie 22 stycznia 2026 r. Trump oskarżył WHO o nieudolność w zarządzaniu pandemią COVID-19 oraz o faworyzowanie interesów Chin.
„USA dostarczały lwią część środków finansowych tej organizacji, a tymczasem inne kraje, takie jak Chiny, miały na jego działanie nadmierny wpływ w sposób sprzyjający ich interesom, a nie interesom ludności świata” – podkreślił Kennedy.
Faktycznie, Stany Zjednoczone są największym sponsorem WHO, odpowiadając za 18% jej budżetu. W latach 2022-2023 wpłaciły ponad 1,2 mld dolarów, podczas gdy Chiny – zaledwie 156 mln dolarów, mimo że są drugą największą gospodarką świata.
Konsekwencje dla światowego zdrowia
Wycofanie się USA z WHO już teraz odbija się na finansowaniu organizacji. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że brak funduszy uniemożliwia leczenie w 70 krajach.
Czy światowe zdrowie publiczne czeka reorganizacja? Kennedy zapowiedział współpracę z „podobnie myślącymi krajami”, co może oznaczać powstanie alternatywnej struktury.
2 komentarze
WHO to przestępcy i zabierają ludziom zdrowie. Niech tylko Tüssk podpisze to to zobaczy co Polacy potrafią
A co na to Pani ministra zdrowia Izabella Leszczyna ?