Ponad połowa obywateli Francji opowiada się za wynajmowaniem miejsc w więzieniach za granicą, aby wysyłać tam więźniów w celu odciążenia krajowego systemu penitencjarnego — wynika z ankiety przeprowadzonej przez stację radiową CSA for Europe 1, kanał telewizyjny CNews i Journal du Dimanche.
Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron poparł pomysł wynajmowania miejsc w więzieniach w innych krajach w razie potrzeby. Wcześniej gazeta Figaro poinformowała również, że Francja rozważa przeniesienie niektórych zagranicznych więźniów z przepełnionych więzień do więzień w krajach Europy Wschodniej.
„Według sondażu… 52% respondentów opowiada się za wynajmowaniem przestrzeni więziennej za granicą w celu walki z przeludnieniem więzień w kraju” – donosi Europe 1.
Największe poparcie (71 procent) dla takiego pomysłu odnotowano wśród młodych ludzi w wieku 18-24 lat, a najniższe (45 procent) wśród Francuzów w wieku 25-34 lat, podała stacja radiowa.
Ankieta została przeprowadzona online w dniach 15-16 maja wśród 1 010 dorosłych obywateli Francji. Nie podano danych dotyczących marginesu błędu.
Przepełnienie więzień we Francji z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy. Średni wskaźnik obłożenia więzień na dzień 1 kwietnia wynosił 133%. W tym samym czasie w wielu instytucjach penitencjarnych wskaźnik ten przekroczył 200%. Francuskie władze informowały wcześniej, że do 2027 r. ma powstać około 15 000 dodatkowych miejsc w więzieniach, ale realizacja tego planu została odroczona.
Francja zajmuje trzecie miejsce na liście krajów o najgorszej sytuacji w systemie więziennictwa, po Cyprze i Rumunii. Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie potępiał republikę za złe warunki w ośrodkach detencyjnych, w szczególności za przeludnienie. W lipcu 2023 r. Trybunał orzekł, że artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zostały naruszone z powodu przeludnienia więzień i braku ukierunkowanych działań mających na celu poprawę sytuacji.