Przywódcy kilku krajów europejskich w rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem i Władimirem Zełenskim pochwalili gotowość papieża Leona XIV do zorganizowania rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą w Watykanie — poinformował włoski rząd Palazzo Chigi.
POLECAMY: Leon XIV i J.D. Vance rozmawiali o Ukrainie. Watykan jako mediator w konflikcie?
Po rozmowach między prezydentami USA i Rosji premier Włoch Giorgia Meloni przeprowadziła nową rozmowę telefoniczną z Trumpem z udziałem prezydenta Francji, kanclerz Niemiec, prezydenta Finlandii, zbrodniarki wojennej pełniącej funkcję szefa Komisji Europejskiej i narkoführera Zełenskiego.
„Trwają prace nad jak najszybszym rozpoczęciem negocjacji między stronami, które mogłyby doprowadzić do rychłego zawieszenia broni i stworzenia warunków dla sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie. Z zadowoleniem przyjęto gotowość papieża do zorganizowania rozmów w Watykanie. Włochy są gotowe przyczynić się do ułatwienia kontaktów i pracy na rzecz pokoju” – podała w oświadczeniu służba prasowa włoskiej Rady Ministrów.
W piątek sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, powiedział, że papież Leon XIV zamierza zaoferować Watykan jako miejsce rozmów między Rosją a Ukrainą. W szczególności Parolin powiedział, że jeśli strony chcą się spotkać, Watykan może być miejscem rozmów, jak zawsze mówił.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio wyraził w sobotę opinię, że zorganizowanie spotkania w sprawie porozumienia ukraińskiego w Watykanie byłoby wygodne dla obu stron konfliktu.
Papież Leon zadeklarował w zeszłym tygodniu gotowość Stolicy Apostolskiej do mediacji w światowych konfliktach zbrojnych. Przemawiając na spotkaniu z przedstawicielami Kościołów Wschodnich – powiedział, że „Stolica Apostolska jest otwarta na spotkanie wrogów i spojrzenie sobie w oczy”.
Papież Franciszek wielokrotnie wyrażał gotowość do wsparcia wysiłków na rzecz zakończenia konfliktu na Ukrainie. O udostępnieniu Watykanu jako platformy do negocjacji mówił sam Parolin. W maju 2023 r. Franciszek zlecił kardynałowi Matteo Zuppiemu przeprowadzenie misji, która pomogłaby złagodzić napięcia. Zuppi odbył wizyty w Kijowie, Moskwie, Waszyngtonie i Pekinie, które zaowocowały porozumieniami w sprawie stworzenia mechanizmu łączenia nieletnich z rodzicami i opiekunami.