Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - UE wprowadza strategię gotowości kryzysowej. Zapasy na 72 godziny obowiązkowe
Aktualności z kraju

UE wprowadza strategię gotowości kryzysowej. Zapasy na 72 godziny obowiązkowe

Ignacy Michałowski14 czerwca 2025Jeden komentarz
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
UwagaPilne
Uwaga

Unia Europejska ogłosiła przełomową strategię gotowości kryzysowej, obejmującą wszystkich obywateli Wspólnoty. Komisja Europejska wzywa do utrzymywania w domach zapasów żywności, wody i niezbędnego sprzętu na minimum 72 godziny. Polska odpowiada ambitniej – zalecenia RCB przewidują nawet 7 dni samowystarczalności oraz szczegółowy ekwipunek ewakuacyjny.

Nowa strategia gotowości: Unia zmienia podejście do bezpieczeństwa

Strategia Gotowości UE ogłoszona 26 marca 2025 roku to pierwszy w historii wspólnotowy plan, który traktuje kryzys jako realną, systemową kategorię zagrożenia, nie zaś hipotetyczne ryzyko. Obejmuje ona 450 milionów obywateli UE i opiera się na nowym modelu proaktywnego zarządzania kryzysowego, mającego zapewnić podstawowe bezpieczeństwo w przypadku przerwania dostaw, ataku, sabotażu lub awarii infrastruktury.

Komisja Europejska, pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, wskazuje jasno: każdy obywatel powinien posiadać w domu zapas jedzenia, wody i najpotrzebniejszych środków na co najmniej 72 godziny. Komisarz Hadja Lahbib podkreśliła: „Gotowość musi być wpleciona w tkankę naszych społeczeństw”.

Strategia obejmuje 30 działań w 7 kluczowych obszarach, w tym m.in. przewidywanie zagrożeń, przygotowanie ludności cywilnej, odporność funkcji społecznych, kooperację cywilno-wojskową i partnerstwa zewnętrzne.

Koalicja gotowości: osiem państw reaguje błyskawicznie

W odpowiedzi na wezwanie Brukseli powstała tzw. koalicja gotowości złożona z ośmiu krajów: Belgii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii i Szwecji. Ich celem jest skuteczna koordynacja transgranicznych działań kryzysowych, co ma ogromne znaczenie w dobie zagrożeń, które nie znają granic.

Wyróżnia się szczególnie Finlandia, gdzie od lat funkcjonuje rozbudowany system obrony cywilnej, a obywatele między 18. a 68. rokiem życia mają obowiązki z zakresu gotowości. Szwecja rozesłała do wszystkich gospodarstw domowych poradnik „Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna”. Niemcy w 2024 roku zaktualizowały „Ramowe Wytyczne Obrony Powszechnej”, a Holandia opracowuje ustawę dotyczącą odporności przemysłu obronnego.

Rekordowy wzrost wypłat gotówki w Polsce. Kolejki przed bankomatami

Polska wyprzedza Unię: rekomendacje RCB bardziej szczegółowe

Na tle ogólnoeuropejskich wytycznych Polska wypada jako lider przygotowań cywilnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) nie tylko wdrożyło europejskie zalecenia, ale je poszerzyło. Zamiast 72 godzin – RCB rekomenduje przygotowanie zapasów na 3 do 7 dni.

Zestaw ewakuacyjny według polskich zaleceń to ponad 25 pozycji, w tym:

  • radio i latarka z zapasowymi bateriami,
  • nóż wielofunkcyjny, klucz francuski, łom, szczypce,
  • żywność na 2 dni niewymagająca gotowania,
  • butelka z filtrem, sztućce, dokumenty, gotówka w drobnych nominałach,
  • komunikacja: notatnik, kompas/GPS, mapa lokalna,
  • środki ochrony osobistej: maski, płaszcze przeciwdeszczowe, śpiwory, odzież na zmianę.

To zestaw przygotowany nie tylko na blackouty czy powodzie, ale też zagrożenia chemiczne, biologiczne czy cybernetyczne.

Edukacja i technologia: kampania „Bądź Gotowy” i system Alert RCB

Polska inwestuje również w edukację obywatelską i szybkie ostrzeganie. Program „Bądź Gotowy”, zaktualizowany w 2024 roku, zawiera:

  • praktyczny podręcznik w dwóch językach,
  • interaktywne infografiki i ćwiczenia,
  • oraz grę online, w której użytkownik kompletuję plecak ewakuacyjny.

Dodatkowo działa w pełni funkcjonalny system Alert RCB – znany m.in. z czasów pandemii COVID-19. Dzięki niemu wszyscy obywatele otrzymują natychmiastowe SMS-y o zagrożeniach. System ten został wyróżniony jako GISCOVID-19, a jego infrastruktura jest dalej rozwijana, m.in. poprzez serwis alert.rcb.gov.pl skupiający się na zagrożeniach chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych (CBRN-E).

Polska jako lider w UE: doświadczenia i prezydencja

Do sierpnia 2025 roku Polska utrzymuje podwyższony poziom gotowości BRAVO, a Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego obejmuje ponad 190 scenariuszy i modułów operacyjnych.

Co więcej, Polska w 2025 roku sprawuje prezydencję w Radzie UE i wykorzystuje ten czas do promowania wzmocnionej współpracy UE–NATO w dziedzinie zarządzania kryzysowego. Nasze dobre praktyki – w tym właśnie Alert RCB i kampania „Bądź Gotowy” – są prezentowane jako modelowe rozwiązania.

Strategia na czasy niepewności

Podstawą strategii UE jest opublikowany w październiku 2024 roku raport Sauli Niinistö, prezydenta Finlandii. To dokument, który wyznacza ramy dla budowy odpornego społeczeństwa w czasach:

  • niestabilnej geopolityki,
  • rosnącej liczby cyberataków,
  • zagrożeń hybrydowych i klimatycznych.

Zaproponowano m.in. ustanowienie Dnia Gotowości UE oraz wprowadzenie edukacji kryzysowej do programów szkolnych.

Gotowość to nie opcja, to obowiązek

Strategia Gotowości UE z marca 2025 roku zmienia podejście do bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie. Zamiast reaktywności – prewencja. Zamiast improwizacji – procedury. Polska, z rozbudowanym systemem RCB i kampanią „Bądź Gotowy”, wyrasta na lidera gotowości obywatelskiej w UE, pokazując, że realna ochrona społeczeństwa zaczyna się od edukacji, technologii i konkretnych działań.

gotowość kryzysowa plecak ewakuacyjny RCB ue
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

View 1 Comment

Jeden komentarz

  1. Avatar of Teerose
    Teerose on 14 czerwca 2025 19:35

    Zarówno polskie „zalecenia” jak i unijny obowiązek prawny (?) są świadectwem wykorzystania indukowanego, powszechnego obłędu („Rosja”, „klimat” itd) w celu przygotowania gruntu pod antyrosyjską prowokację militarną. Pozostaje nam tylko prosić Boga Wszechmogącego, by Rosja nie dała się sprowokować.

    Reply

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Wigilia

Polsat ujawnia datę „Kevina”. Miliony Polaków znów zasiądą przed TV w Wigilię 2025.

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.