Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Prezydent Przemyśla za wpis o „zorganizowanych grupach z Ukrainy” został oskarżony o rasizm
Aktualności z kraju

Prezydent Przemyśla za wpis o „zorganizowanych grupach z Ukrainy” został oskarżony o rasizm

Ignacy Michałowski13 października 20222 komentarze
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
Uchodzcy kolejka po pomoc e1659685530599
Uchodźcy

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun (Kukiz’15) podkreśla, że nie ma nic przeciwko pomaganiu, w które sam – od początku wojny – jest mocno zaangażowany. Ale, jak twierdzi, on sam i jego urzędnicy obserwują, że od jakiegoś czasu do Przemyśla przyjeżdżają zorganizowane grupy z Ukrainy, którym zależy wyłącznie na otrzymaniu pomocy socjalnej i powrocie do swojego kraju. 

„Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę” – dodaje samorządowiec.

Wojciech Bakun zauważa, że temat był już poruszany w mediach społecznościowych, jednak pozostał bez reakcji władz. My o procedrze wyłudzania bezpodstawnie przyznanych świadczeń przez cwaniaków z Ukrainy pisaliśmy w artykule: Radny z Przemyśla alarmuje o procederze wyłudzania świadczeń przez „uchodźców”

W swoim poście prezydent dodatkowo podkreślił, że:

„Jestem za niesieniem pomocy, ale w przypadku pomocy uchodźcom, którzy uciekają przed wojną chyba nie chodzi o to, żeby całe społeczności przerzuciły się na nasz system opieki społecznej? Nie tędy droga! Od początku udzielając pomocy, staraliśmy się to robić jak najmądrzej, stąd apel do posłów, senatorów, ministrów, aby pochylili się nad tym procederem, bo jako samorząd nie mamy żadnych instrumentów, żeby jemu zapobiegać. Możemy jedynie zgodnie z prawem rejestrować te osoby w systemie PESEL, co otwiera drogę do korzystania z całego wachlarza instrumentów wsparcia”

We wtorek (4.10.2022) Bakun napisał na Facebooku: Protokół ”Prezydent RASISTA Bakun” uważam za odpalony. Teraz już tylko czekać na rozwój sytuacji i pojawianie się coraz większej ilości informacji o mojej rasistowskiej działalności. (…) Pewnego dnia Prezydent miasta, obudził się, wstał lewą nogą i wyszła jego prawdziwa, rasistowska natura! Nie zważając na ostatnie pół roku, na tygodnie spędzone na dworcu, w CPH, kilometry przejechane na Ukrainie w czasie kiedy nikt nawet nie myślał, żeby zbliżać się do granicy a przewoźnicy odmawiali nam transportu, nie pamiętając setek ton jedzenia rozdanych w kolejce po ukraińskiej stronie, ogrzewaczy chemicznych, powerbankow, latarek, kocy… jednym słowem wyszło szydło z worka. Dlaczego? Bo postanowiłem zwrócić uwagę na coś co widzi każdy przemyślanin. Na proceder, na dziurę w prawie… zwróciłem uwagę tylko w jednym celu! Załatajmy ją tak, żeby pomagać efektywnie i tym którzy tej pomocy naprawdę potrzebują. (…) Pomimo, że większość mediów poruszyło ten temat dokładnie w takim samym charakterze, to znalazł się ktoś kto postanowił wywrócić przekaz i napisać takiego potworka.

O co chodzi? Bakun odsyła do artykułu pt. Prezydent Przemyśla o „zorganizowanych grupach z Ukrainy”. Aktywiści nie kryją oburzenia, opublikowanego 3 października na portalu TOK FM. W artykule, którego autorką jest Anna Gmiterek-Zabłocka, stwierdzono, że mówienie o procederze wyłudzania świadczeń jest nieuprawnione, oskarżono Bakuna o rasizm, a podróże uchodźców z Ukrainy wytłumaczono m.in. koniecznością wymiany garderoby.

– Rzeczywiście, obserwujemy ruch, jeśli chodzi o matki, które w maju jechały do Ukrainy, by odwieźć rzeczy zimowe i przywieźć sobie i dzieciom rzeczy letnie. Teraz z kolei jadą, by odwieźć rzeczy letnie, a przywieźć zimowe. I to jest logiczne. Natomiast nie zaobserwowaliśmy żadnego wyłudzania zasiłków czy innych świadczeń – zaznaczył przedstawiciel Związku Ukraińców w Przemyślu, Igor Horków.

https://legaartis.pl/2022/09/27/cwaniacy-z-ukrainy-na-potege-wyludzaja-swiadczenia-w-polsce-prezydent-przemysla-nie-mamy-instrumentow-aby-temu-zapobiec/

Do ataku na Bakuna wykorzystano też wypowiedź Kseni Komar, wolontariuszki z mniejszości ukraińskiej; prof. Witolda Klausa ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej zajmującej się problemem migracji; Agnieszki Caban reprezentującej Fundację „W stronę dialogu” oraz anonimowego mieszkańca Przemyśla.

Prezydent Przemyśla ma być rasistą, ponieważ na zdjęciach, które udostępnił informując o wyłudzaniu zasiłków, widać Romów, a 90 procent osób, które w tej chwili przyjeżdżają do Przemyśla, to Romowie i osoby, które tak się identyfikują. Co prawda, Bakun nie pisał o Romach, tylko o obywatelach Ukrainy, ale to nie przeszkadza, żeby w artykule zaatakować go jako osobę stygmatyzującą Romów. – Dlaczego uważamy, że jak ktoś jest osobą białą, to jest uchodźcą, a jak ma ciemniejszy kolor skóry, to na pewno przyjechał tylko po “socjal”? Tu wychodzą stereotypy, a może – powiedzmy wprost – rasizm, który jest gdzieś w Polsce wciąż zakorzeniony – zaznaczył prof. Klaus.

Trzeba naprawdę dużo złej woli, żeby napisać taki paszkwil, którym uderza się w człowieka zaangażowanego w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – Przez Przemyśl od początku wojny przeszło blisko 1,5 mln uchodźców i do tej pory jesteśmy jedynym punktem recepcyjnym na granicy polsko-ukraińskiej. Jako jedyny samorząd w Polsce zorganizowaliśmy również Centrum Pomocy Humanitarnej, które bez żadnego rządowego wsparcia do tej pory obsłużyło blisko 300 tys. uchodźców. Do tej pory codziennie korzysta z niego od kilkudziesięciu do kilkuset osób przekraczających granicę. Na Ukrainę wysłaliśmy ponad 350 tirów z pomocą humanitarną. Dalej działamy i dalej pomagamy – przekazał Bakun.

sc:wprawo/tokfm

Bakun Przemyśl Wojciech Bakun
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

2 komentarze

  1. Avatar of undoer
    undoer on 13 października 2022 13:47

    …ale to ta sama rasa…

    Reply
  2. Avatar of Polak
    Polak on 13 października 2022 20:59

    Brawo Pan Wojciech Bakun !

    Reply

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Sklep

Czy 7 grudnia to niedziela handlowa? Sprawdzamy oficjalny kalendarz na 2025 rok

5 grudnia 2025
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.