Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Banki apelują: trzymaj gotówkę w domu. Lepiej idź wypłać oszczędności
Aktualności z kraju

Banki apelują: trzymaj gotówkę w domu. Lepiej idź wypłać oszczędności

Ignacy Michałowski19 czerwca 2025Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
Bankomat
Bankomat

Europejski sektor bankowy, po latach promowania cyfryzacji, zmienia kurs. W obliczu eskalacji zagrożeń cybernetycznych instytucje finansowe zaczynają oficjalnie rekomendować klientom posiadanie fizycznej gotówki w domach. Eksperci nie mają wątpliwości – może to być jedyna forma płatności dostępna podczas poważnego ataku hakerskiego.

Zmiana narracji: z cyfrowego entuzjazmu do gotówkowej ostrożności

Europejskie banki, w tym holenderskie instytucje finansowe, po raz pierwszy od dekad otwarcie zalecają przechowywanie od 200 do 500 euro (około 1000 zł) w formie gotówki na wypadek awarii systemów płatniczych. To radykalna zmiana polityki w sektorze, który do tej pory konsekwentnie dążył do eliminacji obiegu fizycznego pieniądza.

Rekomendacje opierają się na założeniu, że w przypadku paraliżu infrastruktury finansowej, klienci powinni być w stanie przetrwać co najmniej tydzień bez dostępu do bankowości elektronicznej. Sugerowana kwota ma pokryć podstawowe koszty życia, w tym zakupy żywności, leków czy transportu.

Lawina ostrzeżeń: banki nie są już bezpieczne

Decyzja instytucji finansowych ma swoje źródło w raportach europejskich centrów cyberbezpieczeństwa, które wskazują na trzykrotny wzrost liczby ataków na systemy bankowe w pierwszym kwartale 2025 roku w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Szczególnie niepokojąca jest zmiana strategii cyberprzestępców – zamiast kradzieży danych czy środków z kont indywidualnych, coraz częściej celem stają się systemy centralne i sieciowe banków, z potencjałem do wywołania regionalnych lub ogólnoeuropejskich awarii.

Słabe punkty nawet w najnowocześniejszych systemach

Pomimo miliardowych inwestycji w cyberochronę, banki zaczynają przyznawać, że nie są w stanie zagwarantować 100-procentowego bezpieczeństwa. Nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania – od zapór sieciowych po systemy szyfrowania – mogą zostać złamane przez dobrze zorganizowane i państwowo wspierane grupy hakerskie.

Eksperci nie ukrywają: realne zagrożenie całkowitym paraliżem systemu bankowego przestało być tylko czarnym scenariuszem. Zaczyna być traktowane jako jeden z możliwych wariantów kryzysowych.

Estonia już tego doświadczyła

Nie są to tylko teoretyczne rozważania. Przykład Estonii z 2022 roku pokazał, jak bardzo społeczeństwo cyfrowe jest wrażliwe na zagrożenia tego typu. Po dwudniowym ataku DDoS mieszkańcy nie mogli korzystać z bankowości internetowej, kart płatniczych ani aplikacji mobilnych.

Estończycy, uważani za cyfrowych liderów w UE, doświadczyli wtedy niemal całkowitego wstrzymania obiegu gospodarczego. Awaria na taką skalę pokazała, że nawet najbardziej zaawansowana infrastruktura może okazać się bezsilna wobec cyberataków.

Psychologiczne skutki i obawy przed paniką

Oficjalne komunikaty banków muszą równoważyć transparentność z ostrożnością, by nie doprowadzić do paniki bankowej. Masowe wypłaty gotówki mogłyby doprowadzić do zapaści płynności w sektorze bankowym, nawet jeśli same ataki jeszcze się nie zmaterializują.

Społeczeństwo przez dekady uczono życia bezgotówkowego. Teraz instytucje muszą z wyczuciem edukować klientów o realnym zagrożeniu, nie wywołując przy tym fali niekontrolowanych reakcji.

Przygotowania sektora bankowego i detalicznego

W odpowiedzi na rosnące ryzyko, Europejski Bank Centralny i krajowe organy nadzoru rozpoczęły pracę nad nowymi protokołami awaryjnymi, systemami zapasowymi i alternatywnymi kanałami komunikacji z klientami.

Jednocześnie sektor detaliczny – w tym sklepy, punkty usługowe i restauracje – reaktywuje obsługę transakcji gotówkowych, które wcześniej zostały w wielu miejscach wyeliminowane. Ten nieplanowany „krok wstecz” w cyfryzacji jest dziś rozważany jako konieczność.

Cyberhigiena i edukacja jako kluczowe narzędzia

Banki rozpoczęły również intensywną kampanię edukacyjną w zakresie cyberhigieny. Klienci są zachęcani do stosowania dwuskładnikowego uwierzytelniania, częstej zmiany haseł oraz ostrożności przy klikaniu linków z nieznanych źródeł.

Eksperci podkreślają, że nawet proste środki bezpieczeństwa mogą znacząco ograniczyć skuteczność ataków, a każdy klient ma realny wpływ na odporność całego systemu.

Technologia nie nadąża za zagrożeniem

Mimo postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie, wdrożenie skutecznych systemów na masową skalę wymaga jeszcze kilku lat. Tymczasem zagrożenie rośnie już dziś, dlatego tradycyjne zabezpieczenia – jak przechowywanie gotówki – znów stają się rozsądne.

Równolegle z rozwojem AI, banki muszą szukać hybrydowych modeli działania, łączących nowoczesne technologie z konserwatywnymi mechanizmami ochrony.

Geopolityka w tle: cyberataki jako narzędzie destabilizacji

Rosnące zagrożenie atakami na infrastrukturę finansową ma również wymiar geopolityczny. Eksperci wskazują, że cyberprzestępcy działają często pod egidą państwowych agencji wywiadowczych, których celem jest destabilizacja struktur Zachodu.

W tym kontekście banki nie tylko bronią systemów IT, ale także strzegą fundamentów zaufania społecznego i instytucji demokratycznych. Cyberbezpieczeństwo stało się dziś elementem obrony cywilizacyjnej Europy.

Możliwy powrót do zrównoważonych form płatności

Długofalowo obecny kryzys może doprowadzić do odejścia od koncepcji pełnej cyfryzacji i przywrócenia równoległego funkcjonowania gotówki jako alternatywy. Hybrydowy model płatności – łączący cyfrową wygodę z fizycznym bezpieczeństwem – może stać się nową normą.

Bankowość europejska stanie w nadchodzących latach przed wyzwaniem zachowania równowagi między innowacyjnością a bezpieczeństwem. Gromadzenie gotówki może nie być oznaką zacofania, lecz racjonalną odpowiedzią na współczesne zagrożenia.

Gotówka
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Sklep

Czy 7 grudnia to niedziela handlowa? Sprawdzamy oficjalny kalendarz na 2025 rok

5 grudnia 2025
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.