Wiosna 2025 roku przynosi ze sobą nowe dane dotyczące przestępczości w Polsce. Czy nasze poczucie bezpieczeństwa jest uzasadnione, czy może powinniśmy zacząć obawiać się o nasze bezpieczeństwo?
Statystyki przestępczości w Polsce w 2024 roku
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2024 roku odnotowano 862 992 przestępstw, co daje średnio 22,81 na 1000 mieszkańców. Najczęściej rejestrowane były przestępstwa o charakterze kryminalnym (12,98 na 1000 mieszkańców) oraz przeciwko mieniu (11,37 na 1000 mieszkańców).
Wykrywalność przestępstw
Pomimo wysokiej liczby przestępstw, wskaźnik wykrywalności sprawców pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. W przypadku przestępstw kryminalnych wynosi on 63%, natomiast dla przestępstw przeciwko mieniu 50%. W obszarze przestępczości drogowej skuteczność działań organów ścigania sięga 98%, co pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa na polskich drogach.
Porównanie z poprzednimi latami
Porównując dane z lat 2023 i 2024, zauważalne są pewne zmiany. W 2024 roku wszczęto 80 538 postępowań w obszarze przestępczości kryminalnej, co stanowi spadek o 3 263 w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak w takich kategoriach jak rozboje, wykorzystywanie seksualne nieletnich poniżej 15. roku życia czy spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, liczba przestępstw pozostaje na podobnym poziomie, a w niektórych przypadkach nawet wzrasta.
Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce
Analizując dane dotyczące przestępczości w poszczególnych miastach, wyróżnia się Mysłowice, gdzie wskaźnik przestępstw na 1000 mieszkańców wynosi 359,3. Zdecydowana większość z tych przestępstw to przestępstwa gospodarcze (342,9 na 1000 mieszkańców), co może nie budzić dużego niepokoju. Ważne jest jednak, że wskaźnik wykrywalności w Mysłowicach wynosi 98%, co świadczy o skuteczności działań organów ścigania.
Wzrost liczby kradzieży
Niepokojący jest zauważalny wzrost liczby kradzieży, zwłaszcza w sklepach. W pierwszej połowie 2023 roku stwierdzono blisko 24 tys. takich przestępstw, co stanowi wzrost o 39,1% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Eksperci wskazują, że trend ten może wynikać z rosnących trudności finansowych społeczeństwa, spowodowanych m.in. wysoką inflacją.
Pomimo alarmujących doniesień, eksperci podkreślają, że dane statystyczne nie zawsze odzwierciedlają pełny obraz sytuacji. Dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk z Uniwersytetu SWPS, zauważa, że w ostatnich latach liczba przestępstw nie wzrosła znacząco, a w niektórych kategoriach nawet spadła. Jednakże, jak wskazują eksperci, wzrost liczby przestępstw może być tylko kwestią czasu, zwłaszcza w obliczu takich wyzwań jak wojna czy niedobory kadrowe w służbach porządkowych.
Podsumowując, Polska wiosną 2025 roku pozostaje stosunkowo bezpiecznym krajem. Jednak zauważalne są pewne niepokojące trendy, takie jak wzrost liczby kradzieży czy utrzymujące się na wysokim poziomie przestępstwa kryminalne. Ważne jest, aby zarówno obywatele, jak i służby porządkowe pozostali czujni i podejmowali działania mające na celu utrzymanie i poprawę bezpieczeństwa w kraju.