Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Pijany kierowca aresztowany. Potrącił pielgrzymów, grozi mu 15 lat więzienia
Aktualności z kraju

Pijany kierowca aresztowany. Potrącił pielgrzymów, grozi mu 15 lat więzienia

Tomasz Borysiuk12 sierpnia 2025Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
pijany kierowca

Pijany kierowca Opla, który w minioną niedzielę najechał na grupę pielgrzymów zmierzających do Częstochowy, został aresztowany tymczasowo na trzy miesiące. Mężczyzna usłyszał poważne zarzuty, w tym spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, co zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób. W dramatycznym wypadku poszkodowanych zostało 11 osób, w tym 2,5-letnie dziecko, które wymagały hospitalizacji. Prokuratura podkreśla, że sprawca prowadził pojazd pomimo orzeczonego zakazu, a badanie alkomatem wykazało u niego 1,3 promila alkoholu w organizmie. Za zarzucone czyny grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty i Decyzja Sądu: Katastrofa w Ruchu Lądowym

Prokurator Dorota Mrówczyńska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, potwierdziła postawienie zarzutów wobec kierowcy odpowiedzialnego za tragiczne zdarzenie. Głównym zarzutem jest spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób. To kwalifikuje zdarzenie jako szczególnie poważne, biorąc pod uwagę liczbę poszkodowanych i potencjalne konsekwencje dla życia pielgrzymów. Dodatkowo, kierowca usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, co jest kluczowym elementem w tej sprawie. Co więcej, okazało się, że mężczyzna prowadził samochód pomimo wcześniej orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, co znacznie obciąża jego sytuację prawną.

Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy w Radomsku podjął decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Jest to standardowa procedura w przypadku tak poważnych przestępstw, mająca na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania. Za zarzucone podejrzanemu czyny, zwłaszcza za spowodowanie katastrofy, grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności. Wysokość potencjalnej kary odzwierciedla powagę przestępstwa i jego skutki dla zdrowia i życia poszkodowanych.

Dramatyczne Skutki Wypadku: 11 Rannych i Dziecko

Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 18:00, w pobliżu miejscowości Przedbórz. Kierowca Opla najechał na jedną z trzech grup pielgrzymów, którzy pieszo zmierzali na Jasną Górę w Częstochowie. Skutki wypadku były natychmiastowe i bardzo poważne. W sumie 11 osób odniosło obrażenia i wymagało natychmiastowej pomocy medycznej, trafiając do szpitali w Końskich, Włoszczowej, Radomsku, Częstochowie oraz Łodzi. Wśród poszkodowanych znalazło się także 2,5-letnie dziecko, co szczególnie wstrząsnęło opinią publiczną i wzbudziło ogromne współczucie.

Prokuratura szczegółowo opisała obrażenia, jakich doznali pielgrzymi. Były to między innymi złamania kończyn dolnych, złamanie kostki bocznej prawej, podbiegnięcia krwawe i stłuczenia kończyn dolnych oraz bioder, a także urazy głowy, kręgosłupa i liczne otarcia naskórka. Najciężej ranny w wypadku mężczyzna musiał zostać przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do specjalistycznego szpitala w Łodzi, co świadczy o skali i ciężkości jego obrażeń. Działania kierowcy sprowadziły bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu uczestniczących w pielgrzymce osób, co potwierdza komunikat prokuratury.

Nietrzeźwość i Zakaz Prowadzenia: Okoliczności Zdarzenia

Kluczowym aspektem, który doprowadził do tego dramatu, była rażąca nieodpowiedzialność kierowcy. Przeprowadzone na miejscu zdarzenia badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Taki poziom alkoholu w krwi drastycznie obniża zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdów, wpływając na czas reakcji, koordynację i ocenę sytuacji. Fakt, że kierowca zdecydował się na jazdę w takim stanie, jest okolicznością szczególnie obciążającą i świadczy o całkowitym zlekceważeniu przepisów ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

Dodatkowo, jak wynika z ustaleń śledztwa, sprawca prowadził pojazd pomimo orzeczonego wcześniej sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jest to kolejne poważne naruszenie prawa, które pokazuje recydywę w zachowaniach niebezpiecznych na drodze. Mężczyzna został zatrzymany na miejscu wypadku, a jego dalszy los leży teraz w rękach wymiaru sprawiedliwości. Ta sytuacja stanowi przestrogę przed konsekwencjami prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, zwłaszcza w przypadku osób, które już wcześniej miały problemy z prawem w tym zakresie.

Pielgrzymka do Częstochowy: Przerwany Szlak

Grupa pielgrzymów, która padła ofiarą wypadku, liczyła łącznie 156 osób i pochodziła z powiatu opoczyńskiego. Pątnicy podążali pieszo w trzech kilkudziesięcioosobowych grupach, realizując tradycyjną pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie. Dla wielu z nich była to kulminacja duchowej podróży i czas modlitwy oraz refleksji. Wypadek miał miejsce zaledwie kilka kilometrów przed Przedborzem, gdzie pielgrzymi mieli zaplanowaną przerwę i nocleg, co czyni to zdarzenie jeszcze bardziej tragicznym w kontekście ich celu podróży.

Pielgrzymki są ważnym elementem polskiej tradycji i duchowości, a ich uczestnicy często pokonują długie dystanse, polegając na bezpieczeństwie na drogach. To zdarzenie przypomina o kruchości bezpieczeństwa pieszych i konieczności zachowania szczególnej ostrożności przez kierowców, zwłaszcza na trasach, gdzie spodziewana jest obecność grup pieszych. Sprawa ta wywołała szerokie poruszenie i dyskusję na temat bezpieczeństwa na polskich drogach oraz odpowiedzialności za swoje czyny, zwłaszcza pod wpływem alkoholu.

aresztowanie częstochowa jazda po pijanemu katastrofa w ruchu lądowym pielgrzymi pijany kierowca wypadek drogowy wyrok więzienia
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Tomasz Borysiuk
Tomasz Borysiuk
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Tomasz Borysiuk to doświadczony dziennikarz z 15-letnim stażem, specjalizujący się w reportażach śledczych i analizach politycznych. Pracował dla czołowych polskich redakcji, zdobywając liczne nagrody za rzetelność i zaangażowanie w pracy.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Wigilia

Polsat ujawnia datę „Kevina”. Miliony Polaków znów zasiądą przed TV w Wigilię 2025.

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.