Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Polacy liderami wydatków przed świętami: wzrost konsumpcji w 2024 roku
Aktualności z kraju

Polacy liderami wydatków przed świętami: wzrost konsumpcji w 2024 roku

Ignacy Michałowski3 grudnia 2024Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
Prezenty

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wydatki konsumenckie osiągają szczyt. Z roku na rok Polacy przeznaczają coraz więcej na przygotowania do świąt, mimo początkowych trudności gospodarczych związanych z wysoką inflacją w 2024 roku. Zaskakujący jest jednak fakt, że Polacy wyprzedzają inne nacje europejskie, stając się liderami wśród wydatków przedświątecznych.

Wzrost wydatków Polaków na święta w 2024 roku

Pomimo początkowych trudności inflacyjnych w 2024 roku, Polacy prognozują wyższe wydatki na Boże Narodzenie niż w poprzednich latach. Raport Mastercard Economics Institute wskazuje, że wydatki Polaków w okresie okołoświątecznym mają wzrosnąć o 6,4 proc. w porównaniu do 2023 roku. Tak dynamiczny wzrost umiejscawia Polskę na drugim miejscu w Europie, tuż za Węgrami, które przewidują jeszcze wyższy wzrost, wynoszący 6,9 proc.. Co ciekawe, średni wzrost wydatków w Europie wyniesie 2,9 proc., a w niektórych krajach – takich jak Wielka Brytania czy Niemcy – wydatki mogą pozostać na stałym poziomie.

Polacy chętnie inwestują w produkty premium, co obserwowano podczas Black Friday 2023, kiedy to zwiększył się popyt na luksusową odzież i elektronikę. W świątecznym okresie 2024 roku, podobne trendy będą dominować, z naciskiem na zakup elektroniki, kosmetyków i odzieży. Dodatkowo, na tle innych krajów, Polacy szczególnie chętnie kupują prezenty online, co jest związane z wygodą zakupów zdalnych oraz rosnącym zaufaniem do e-commerce.

Kondycja polskiego rynku pracy i siła nabywcza Polaków

Wzrost wydatków w Polsce w 2024 roku nie jest przypadkowy. Eksperci wskazują na poprawiającą się kondycję gospodarczą kraju, która sprzyja wzrostowi konsumpcji. W szczególności, stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła historycznie niski poziom, co znacząco wpłynęło na stabilność rynku pracy. Stopa bezrobocia w Polsce w trzecim kwartale 2024 roku wyniosła tylko 2,6 proc., co jest jednym z najlepszych wyników w Europie.

Z kolei wzrost wynagrodzeń o 10,3 proc. w 2024 roku przewyższa inflację, która w Polsce wyniosła 4,2 proc.. To oznacza, że realna siła nabywcza Polaków wzrosła, co przekłada się na ich gotowość do większych wydatków, w tym także na produkty premium w okresie przedświątecznym. Dodatkowo, wskaźnik zaufania konsumentów w Polsce w trzecim kwartale 2024 roku wyniósł -0,2 proc., co stanowi istotną poprawę w porównaniu do -18,5 proc. w 2022 roku.

Trendy zakupowe i turystyczne w okresie świątecznym

Wzrost wydatków w Polsce przed świętami wpisuje się w ogólne trendy w Europie. W 2024 roku konsumenci na całym kontynencie planują przeznaczyć więcej na zakupy bożonarodzeniowe, szczególnie w kategorii odzieży, kosmetyków oraz elektroniki. Wzrost wydatków na odzież będzie szczególnie zauważalny w krajach takich jak Węgry, Hiszpania oraz Czechy, natomiast elektronika zyska na popularności w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Czechach.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w 2024 roku konsumenci będą stawiać na zakupy w internecie, co sprzyja rozwojowi rynku e-commerce. Rośnie liczba osób kupujących prezenty za pośrednictwem platform internetowych, a popularność produktów premium oraz rozwiązań z wyższej półki staje się coraz bardziej widoczna. Raport zwraca uwagę na fakt, że Polacy coraz chętniej wybierają zakupy w e-sklepach, co jest efektem rozwiniętej logistyki dostaw oraz promocji, jakie oferują sklepy internetowe.

Turystyka zakupowa i podróże świąteczne

W okresie świątecznym nie tylko zakupy stają się ważnym elementem życia codziennego, ale również rośnie liczba osób decydujących się na turystykę zakupową i łączenie wyjazdów z zakupami. Zjawisko „shop-cation” zyskuje na popularności, szczególnie wśród osób, które chcą połączyć wizytę u bliskich z wypoczynkiem w atrakcyjnych turystycznie miejscach.

Z danych wynika, że w okresie zimowych wakacji najczęściej wybieranymi kierunkami podróży przez Polaków są Hiszpania (w szczególności Malaga i Barcelona), a także Cypr. Z kolei turyści zagraniczni najczęściej odwiedzają Polskę, w tym takie miasta jak Kraków, który plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych miejsc turystycznych w Europie. Na popularności zyskują również wyjazdy do Maroka, Portugalii i Węgier. Ceny wyjazdów w Polsce i za granicą są bardziej dostępne niż w poprzednich latach, co sprawia, że podróże stają się coraz bardziej dostępne dla szerokiego kręgu konsumentów.

Wzrost wydatków Polaków przed świętami Bożego Narodzenia w 2024 roku nie jest przypadkowy. To efekt poprawiającej się kondycji gospodarczej, rosnącej siły nabywczej oraz zmieniających się trendów konsumpcyjnych. Zwiększona popularność zakupów online, rosnący popyt na produkty premium, a także rozwój turystyki zakupowej stanowią istotne zmiany w zachowaniach konsumentów. Polacy wyróżniają się w tym kontekście na tle innych nacji europejskich, co podkreśla ich silną pozycję na rynku europejskim.

inflacja konsumpcja polska święta trendy turystyka wydatki ZAKUPY ONLINE
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Wigilia

Polsat ujawnia datę „Kevina”. Miliony Polaków znów zasiądą przed TV w Wigilię 2025.

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.