Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Polskie miasta wyłączają oświetlenie w nocy. Czeka nas blackout?
Aktualności z kraju

Polskie miasta wyłączają oświetlenie w nocy. Czeka nas blackout?

Ignacy Michałowski1 grudnia 2022Jeden komentarz
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
night 3011787 1920

Wiele miast postanowiło ograniczyć zużycie prądu i wyłącza oświetlenie w nocy. „Cięcie kosztów jest konieczne, a najłatwiej zrezygnować z najmniej potrzebnych rzeczy, kiedy prawie wszyscy śpią” – przekazali małopolscy samorządowcy, którzy już dostali gigantyczne rachunki za dostawy energii elektrycznej.

night 3011787 1920

Władze centralne nakazały wszystkim samorządom w kraju ograniczenie zużycia energii elektrycznej o co najmniej 10 procent. W związku z tym podjęto decyzje o oszczędnościach. Na czym będą one polegać?   

W godzinach od 24:00 do 5:00 na terenie gminy będzie wyłączane oświetlenie uliczne (nie będzie to dotyczyć dróg krajowych oraz dróg, na których prowadzone są roboty budowlane). W tych samych godzinach wyłączane będzie oświetlenie placów zabaw, parków, obiektów sportowych. W najbliższym okresie świąteczno-noworocznym nie będą uruchamiane świąteczne iluminacje. Dodatkowo w pomieszczeniach biurowych zakazano włączania elektrycznych urządzeń grzewczych stosowanych jako dodatkowe źródła ciepła oraz ograniczono do niezbędnego minimum  użytkowanie oświetlenia wewnętrznego w budynkach. 

Latarnie zgasną m.in. w miejscowościach na terenie gminy Chrzanów. Tamtejsze władze zdecydowały, że oświetlenie uliczne zgaśnie o północy, a ponownie włączone zostanie o godz. 4 nad ranem. Wyłączone mają zostać wszystkie latarnie, bez wyjątku.

Oświetlenia w nocy nie będą mieli także mieszkańcy Trzebini, Libiąża i Babic. Tam latarnie także zgasną o północy, ale ponownie zaświecą się o godz. 4:30. Wyłączenia oświetlenia będą miały miejsce także w Alwerni. W Limanowej wyłączenie oświetlenia ulicznego nastąpi w godz. od 23:30 do 4:30.

„Oświetlenie uliczne będzie funkcjonować od zmierzchu do północy, a następnie od godziny 4.00 do świtu. Wyjątkiem od powyższej reguły jest oświetlenie uliczne drogi krajowej, które będzie funkcjonować jak dotychczas. W przypadku niektórych latarni położonych w sąsiedztwie drogi krajowej nie wystąpi przerwa w ich funkcjonowaniu, co jest związane z tym, iż są one połączone z obwodem zasilającym oświetlenie drogi krajowej i brak jest możliwości sterowania nimi indywidualnie.” – czytamy w komunikacie gminy Zabierzów.

Kolejna informacja dotyczy oświetlenia publicznych miejsc komunalnych – placów, parków, parkingów. W tych przypadkach oświetlenie funkcjonować będzie od zmierzchu do godziny 22.00 lub w godzinach funkcjonowania oświetlenia ulicznego, jeśli jest zasilane ze wspólnego z nim obwodu.

Ograniczenia już wcześniej wprowadzono m.in. w Starym Sączu czy Olkuszu, gdzie latarnie gasną o godz. 23. W Tarnowie z kolei wyłączana jest co trzecia latarnia. 

Do ograniczenia miejskiego oświetlenia szykują się również Wadowice. 

sc:rmf

blackout Oświetlenie ulice
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

View 1 Comment

Jeden komentarz

  1. Avatar of leukos
    leukos on 1 grudnia 2022 20:00

    🤣🤣🤣🤣no to Ukraińcy będą zbierać żniwo

    Reply

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Wigilia

Polsat ujawnia datę „Kevina”. Miliony Polaków znów zasiądą przed TV w Wigilię 2025.

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.