Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Rząd ogłasza wprowadzenie kontroli na granicy Polski. Spore utrudnienia dla Polaków
Aktualności z kraju

Rząd ogłasza wprowadzenie kontroli na granicy Polski. Spore utrudnienia dla Polaków

Ignacy Michałowski12 października 2023Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
GranicaPaNSTWA

Początkowo utrudnienia na granicach Polski miały mieć charakter tymczasowy, jednak obecnie wiadomo, że kontrole będą kontynuowane. Mariusz Kamiński ogłosił, że wprowadzone na granicy ze Słowacją tymczasowe zmiany, które pierwotnie miały zakończyć się w piątek, zostaną przedłużone do 2 listopada. Co więcej, istnieje możliwość, że po tym okresie termin kontroli może zostać po raz kolejny wydłużony.

Decyzja o przedłużeniu kontroli granicznej ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na granicy, zwłaszcza w obliczu obecnych wyzwań związanych z migracją. Minister Kamiński podkreślił, że jest to zgodne z procedurami określonymi w kodeksie Schengen i jest konieczne w świetle trwających wydarzeń.

Kontynuacja kontroli granicznych jest obecnie kwestią priorytetową dla władz, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo na obszarze granicznym. Jednakże sytuacja będzie nadal monitorowana, a dalsze decyzje będą podejmowane na podstawie bieżących okoliczności i potrzeb.

Kontrole na granicach potrwają dłużej

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ostatnie dni jednoznacznie potwierdziły konieczność przeprowadzania kontroli na granicy. W krótkim okresie nieco krótszym niż dwa tygodnie udało się powstrzymać ponad pół tysiąca osób od nielegalnego przekraczania granicy. Te liczby stanowią jednoznaczny dowód na istnienie tzw. szlaku migracyjnego oraz potrzebę zatrzymania go od tej strony.

Minister Koordynator Służb Specjalnych, Mariusz Kamiński, wyjaśnił, że przedłużenie tymczasowej kontroli granicznej do 2 listopada jest zgodne z przepisami kodeksu Schengen. Taka procedura jest niezbędna w obliczu obecnej sytuacji. Równocześnie poinformowano Komisję Europejską o rozpoczęciu drugiego etapu kontroli granicznej. Jego celem jest zapewnienie, że nie będzie możliwości dla nielegalnych szlaków migracji przez Polskę.

W ostatnich dniach Straż Graniczna zaangażowana jest w intensywne kontrole. Wszystkie większe pojazdy, takie jak autokary czy busy, muszą być szczegółowo sprawdzane. Wprowadzenie tych kontroli czasami skutkuje pewnymi utrudnieniami w ruchu, zarówno mniejszymi, jak i większymi. Niemniej jednak, funkcjonariusze pracują wydajnie, aby zapewnić jak najbardziej płynny ruch na granicy.

Granica z Czechami także zostanie zamknięta?

Nadal pozostaje pytanie, czy ze względu na tzw. południowy szlak migracyjny konieczne będzie również zamknięcie granicy z Czechami. Wynika to z obaw, że migranci, nie mogąc przedostać się przez granicę z Słowacją, mogą próbować dostać się do Polski od strony Czech. Na chwilę obecną rząd nie ma planów wprowadzenia takiego kroku, ale może to stać się uzasadnione w listopadzie.

Czesi sami radzą sobie stosunkowo dobrze z tym problemem. Kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście migracji jest nadal priorytetem dla wielu osób. W ostatnich miesiącach stanowiła to duże wyzwanie dla naszego kraju, dlatego podejmowane były śmiałe kroki w celu jego rozwiązania. Wyniki tych działań są już widoczne, ale sytuacja wymaga ciągłej uwagi i działań kontrolnych.

granica kontrole MSWiA
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Sklep

Czy 7 grudnia to niedziela handlowa? Sprawdzamy oficjalny kalendarz na 2025 rok

5 grudnia 2025
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.