Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Skażona woda w gminie Łąck. Mieszkańcy muszą zmienić zasady korzystania z kranu
Aktualności z kraju

Skażona woda w gminie Łąck. Mieszkańcy muszą zmienić zasady korzystania z kranu

Tomasz Borysiuk9 kwietnia 2026Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
woda kran

Mieszkańcy kilku miejscowości na terenie gminy Łąck w województwie mazowieckim zostali objęci pilnym ostrzeżeniem sanepidu dotyczącym jakości wody płynącej z wodociągu Zaździerz. Przeprowadzone badania laboratoryjne potwierdziły obecność bakterii z grupy coli, co oznacza, że woda w tym ujęciu nie spełnia obecnie norm bezpieczeństwa i nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

Sytuacja jest poważna, ponieważ skażenie wody wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Komunikat dotyczy konkretnych miejscowości: Zaździerz, Matyldów, Wincentów, Koszelówka, Zofiówka, Nowe Rumunki oraz Grabina. Jeśli mieszkasz w jednej z tych lokalizacji, kluczowe jest natychmiastowe wstrzymanie się od używania wody z kranu do celów konsumpcyjnych oraz higienicznych, zgodnie z wytycznymi lokalnych służb sanitarnych.

Jakie ograniczenia obowiązują mieszkańców?

Sanepid wprowadził rygorystyczne wytyczne dotyczące korzystania z wodociągu. Obecność bakterii z grupy coli dyskwalifikuje wodę nie tylko jako napój, ale także jako medium do przygotowywania posiłków. Zakaz jest jednak znacznie szerszy i obejmuje szereg codziennych czynności domowych, których ignorowanie może prowadzić do infekcji żołądkowo-jelitowych.

Woda z wodociągu Zaździerz nie może być używana do:

  • Picia oraz przygotowywania napojów (w tym kawy i herbaty).
  • Przygotowywania potraw i mycia owoców oraz warzyw.
  • Mycia naczyń kuchennych i sztućców.
  • Mycia zębów oraz kąpieli (szczególnie w przypadku osób z uszkodzeniami skóry).
  • Przemywania ran czy kontaktu z błonami śluzowymi.

Jedynym bezpiecznym zastosowaniem wody z sieci w obecnej sytuacji pozostają cele sanitarne, takie jak spłukiwanie toalety. Wszelkie inne działania wymagają korzystania z wody dostarczanej z alternatywnych źródeł.

Gdzie szukać bezpiecznej wody?

W obliczu awarii sieci wodociągowej, lokalne służby podjęły działania mające na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do czystej wody. Uruchomiono zastępcze punkty poboru wody, które mają zaspokoić potrzeby bytowe osób z objętych skażeniem miejscowości.

Beczkowozy z bezpieczną wodą zostały podstawione w kluczowych punktach, w tym m.in. przy remizie strażackiej w Zaździerzu oraz przy ośrodku kultury w Grabinie. Zaleca się, aby mieszkańcy śledzili komunikaty Urzędu Gminy Łąck oraz lokalnego sanepidu, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje o lokalizacji punktów poboru oraz ewentualnych zmianach w harmonogramie dostaw.

Co powinieneś zrobić w tej sytuacji?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować ostrzeżeń wydawanych przez służby sanitarne. Nawet krótkotrwały kontakt ze skażoną wodą może skutkować problemami zdrowotnymi, zwłaszcza u dzieci, osób starszych oraz osób z obniżoną odpornością.

Oto lista kroków, które warto podjąć:

  • Monitoruj komunikaty: Sprawdzaj oficjalną stronę internetową gminy oraz tablice ogłoszeń. Sytuacja jest dynamiczna, a informacje o przywróceniu jakości wody pojawią się tam w pierwszej kolejności.
  • Zadbaj o zapasy: Korzystaj wyłącznie z wody butelkowanej lub wody z podstawionych beczkowozów.
  • Zachowaj ostrożność: Jeśli musisz użyć wody do celów higienicznych, upewnij się, że nie ma ona kontaktu z ustami lub otwartymi ranami.
  • Reaguj na objawy: W przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych po kontakcie z wodą, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Na ten moment nie określono dokładnego terminu usunięcia awarii i przywrócenia wody do pełnej zdatności. Służby techniczne pracują nad dezynfekcją sieci, a kolejne badania jakości wody zostaną wykonane niezwłocznie po zakończeniu niezbędnych prac naprawczych.

bezpieczeństwo gmina Łąck Mazowsze ostrżeżenie sanepid woda Zdrowie
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Tomasz Borysiuk
Tomasz Borysiuk
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Tomasz Borysiuk to doświadczony dziennikarz z 15-letnim stażem, specjalizujący się w reportażach śledczych i analizach politycznych. Pracował dla czołowych polskich redakcji, zdobywając liczne nagrody za rzetelność i zaangażowanie w pracy.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Trump kapitol 1

Trump szykuje karę dla państw NATO? Amerykańskie oddziały mogą zostać przesunięte

9 kwietnia 2026
Wypadek drogowy 111

Tragiczny wypadek pociągu TGV we Francji. Polski kierowca z zarzutami

9 kwietnia 2026
ZusPieniadze

Dodatki do emerytury w 2026 roku. Sprawdź nowe stawki i zasady

9 kwietnia 2026
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2026 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.