Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Z ostatniej chwili - Sojusz antyrosyjski pęka po tym, jak Japonia decyduje się pozostać w rosyjskim projekcie energetycznym Sachalin-1
Z ostatniej chwili

Sojusz antyrosyjski pęka po tym, jak Japonia decyduje się pozostać w rosyjskim projekcie energetycznym Sachalin-1

Ignacy Michałowski1 listopada 2022Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
Sankcje
Sankcje

Podczas gdy Europa kontynuuje nieskazitelną hipokryzję, udając, że nakłada drakońskie sankcje na rosyjską ropę i gaz, zamiast tego kupuje tylko surowce naturalne tego kraju za pośrednictwem takich pośredników jak Indie i Chiny (ćwiczenie polegające na sygnalizowaniu, że kosztuje ją 20% marki). do cen rosyjskich), niecały rok od wybuchu wojny ukraińskiej niektóre kraje mają dość udawania.

Dzisiaj rząd japoński postanowił oficjalnie znieść sankcje i pozostać zaangażowanym w (wcześniej kierowany przez Exxon) projekt naftowo-gazowy Sachalin-1 w Rosji, ponieważ poszukuje stabilnych dostaw energii (kto tego nie robi) pomimo międzynarodowych sankcji w sprawie Moskwy w związku z inwazją na Ukrainę, donosi Nikkei.

sakhalin

ExxonMobil, posiadający 30% udziałów w Sachalinie-1, zapowiedział w marcu wycofanie się z projektu. Jednak po ponad półrocznym wahaniu Japonia postanowiła nie iść w ślady Exxona.

Tymczasem Rosja powołała nową spółkę, która ma przejąć projekt na mocy dekretu prezydenckiego, który w efekcie zmusił inwestorów do wyboru stron. Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu jest udziałowcem w tokijskim Sakhalin Oil and Gas Development – ​​który jest właścicielem 30% obecnego operatora Sachalin-1 – wraz z innymi inwestorami, w tym Itochu, Japan Petroleum Exploration i Marubeni.

Japońskie konsorcjum podejmie ostateczną decyzję, czy nadal inwestować w projekt, po rozmowach z innymi zainteresowanymi stronami.

Dlaczego to ma znaczenie? Cóż, w maju narody G-7 zdecydowały o zakazie importu rosyjskiej ropy naftowej. Chociaż G-7 nie zdecydowała się na ramy czasowe, twierdząc jedynie, że zakaz zostanie wprowadzony w „terminowy i uporządkowany sposób” , dalsze uczestnictwo Japonii w Sachalinie-1 byłoby sprzeczne z konsensusem wśród innych członków G-7.

Krótko mówiąc, Japonia byłaby pierwszym „zachodnim” krajem, który oficjalnie zerwałby z antyrosyjskim sojuszem.

Oczywiście są ku temu powody: Japonia opiera się na Bliskim Wschodzie w 95% swojego importu ropy i uważa posiadanie rosyjskich projektów za niezbędne do zapewnienia stabilnych dostaw energii. Ale z drugiej strony to samo można powiedzieć o większości krajów rozwiniętych, a na pewno całej Europie, gdzie rosyjskie surowce energetyczne stanowią podstawę wygodnego, nowoczesnego życia.

7 października Władimir Putin podpisał dekret przenoszący Sachalin-1 do nowo utworzonej spółki, która została zarejestrowana 14 października . w tym Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu, rozważają swoje możliwości. Teraz zdecydowali.

Po ExxonMobil ma operować jednostka rosyjskiego państwowego koncernu naftowego Rosnieft. Rosneft i indyjski państwowy Oil and Natural Gas Corp. posiadały wcześniej po 20% projektu.

W wyniku chaosu operacje na Sachalinie-1 zostały praktycznie zamknięte, a Japonia w ostatnim czasie nie importowała ropy pochodzącej z projektu, więc utrata udziałów nie będzie miała bezpośredniego wpływu na zaopatrzenie kraju w paliwo.

Rosja przekazała również nowej spółce operacje związane z projektem gazu ziemnego Sachalin-2. Japońscy inwestorzy Mitsui & Co. i Mitsubishi Corp. postanowili zachować swoje udziały w projekcie, a ich kontynuacja inwestycji została zatwierdzona przez rząd rosyjski.

Tłumaczenie: nadchodzące G-20 będzie raczej niezręczne, ponieważ premier Japonii Fumio Kushida, filar G7 w Azji, może zdecydować się usiąść przy stole obok Xi i Putina.

Japonia rosja sankcje
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Wigilia

Polsat ujawnia datę „Kevina”. Miliony Polaków znów zasiądą przed TV w Wigilię 2025.

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.