Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Wojsko przeprowadza ćwiczenia w Polsce na wypadek braku dostaw prądu
Aktualności z kraju

Wojsko przeprowadza ćwiczenia w Polsce na wypadek braku dostaw prądu

Ignacy Michałowski29 listopada 2022Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
przyjazna energia 22 926716
WOT / gov

Na terenie całej Polsce, w wybranych miejscach, wyłączany jest na kilka godzin awaryjnie prąd, a następnie podłączane są tam przez żołnierzy WOT elektrownie polowe. To ćwiczenia i prewencja przed tym, co może nas czekać tej zimy. I nie chodzi tylko o kataklizmy pogodowe.

Co kilka dni, w jednym z urzędów miejskich na Warmii i Mazurach, zakład energetyczny odcina na parę godzin prąd. Przyjeżdżają wówczas żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i podłączają awaryjnie agregatory spalinowo-elektryczne, które WOT określa mianem elektrowni polowych (tzw. KEP-900 o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW).

fius8yywqaeihiq.gqi4
WOT / gov

Generatory spalinowe KEP-900 są w stanie zasilić w energię małą miejscowość lub część miasta na trzy tygodnie lub dłużej.

Jak podkreśliła ppor. Mac, to już kolejne tego typu ćwiczenia. „W pierwszej kolejności szkolenia odbywają się w rejonach, które są najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej” – zaznaczyła.

Jak dodała ppor. Mac, terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. „Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności nie tylko osobowe, ale też sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych na wypadek przerwy w dostawie energii” – stwierdziła.

#PrzyjaznaEnergia w Szczecinie.
Zachodniopomorscy Terytorialsi trenują awaryjne zasilanie miejscowości na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Żołnierze biorący udział w tym zadaniu przeszli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP.

📷 #14ZBOT#terytorialsi pic.twitter.com/Qkp2El3aoY

— Terytorialsi – Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) November 25, 2022

Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na WOT w ustawie o obronie ojczyzny. W ramach ustawy, tej formacji została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia z ramienia wojska.

#PrzyjaznaEnergia na Pomorzu.
Terytorialsi 7 Pomorskiej Brygady OT realizują dziś ćwiczenie w Kolbudach, gdzie zapewniają energię elektryczną dla https://t.co/Ow3myWCPIL. Urzędu Gminy i lokalnych przedsiębiorców.

📷 #7PBOT#kep #ćwiczenie #energia #terytorialsi pic.twitter.com/uj2wRyDDW6

— Terytorialsi – Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) November 24, 2022

Wykorzystywana w ćwiczeniach kontenerowa elektrownia polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 kW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają odpowiednie uprawnienia. Elektrownia może działać nieprzerwanie nawet kilka miesięcy.

awarie prądu blackout
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Sklep

Czy 7 grudnia to niedziela handlowa? Sprawdzamy oficjalny kalendarz na 2025 rok

5 grudnia 2025
Telefon

Telefon eksplodował w rękach nastolatka. 8 osób w szpitalu, pilna akcja służb w Ropczycach

4 grudnia 2025
Pilne

Atak piratów na gazowiec: Polak wśród 9 uprowadzonych. MSZ potwierdza, trwa walka o uwolnienie

4 grudnia 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.