W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu przybliżyć temat upadłości konsumenckiej.
Czy jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to proces polegający na oddłużeniu konsumentów, którzy nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Wobec kogo można ogłosić upadłość konsumencką i jak to zrobić? Podpowiadamy.
Aktualne przepisy dotyczące zasad ogłaszania i szczegółów procedury upadłości konsumenckiej obowiązują w naszym kraju od 24 marca 2020 roku. Nowe prawo znacząco uprościło cały proces, wpływając tym samym na zwiększenie liczby wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Przepisów regulujących to postępowanie należy szukać w tytule V części trzeciej ww. ustawy – postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. I tutaj ciekawostka, ponieważ poza pierwszą grupą osób, do których skierowane są ww. przepisy, tj. osób, które nigdy nie były przedsiębiorcami ani wspólnikami w osobowych spółkach prawa handlowego, wniosek o ogłoszenie upadłości mogą złożyć również osoby, które stały się niewypłacalne w związku z zobowiązaniami zaciągniętymi w czasie, kiedy prowadziły działalność gospodarczą, a następnie działalność tę zamknęły – doszło do wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej (zwanej dalej: CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej: KRS) w odniesieniu do wspólników w osobowych spółkach prawa handlowego. Przy czym uproszczenie polega na tym, że do ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wystarczy uzyskać wykreślenie z CEIDG lub KRS najpóźniej na dzień przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.
Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostanie przeprowadzone postępowanie sądowe, które ma na celu uwolnić konsumenta, czyli osobę, która nie prowadzi działalności gospodarczej, od długów. Nie jest to jednoznaczne z umorzeniem zobowiązań, tylko ze spieniężeniem majątku konsumenta po to, aby maksymalnie zaspokoić roszczenia wierzycieli.
Po likwidacji majątku dłużnika syndyk przygotowuje plan spłaty wierzytelności, czyli z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tego, co mamy, spłacane są długi. Nie oznacza to też, że jesteśmy od nich uwolnieni, tylko że w momencie ogłoszenia upadłości przestają rosnąć (nie można również naliczyć karnych odsetek ani podać dłużnika do sądu), a nasz majątek jest przeznaczany na spłatę. Prawo gwarantuje zachowanie tylko tych przedmiotów, które są niezbędne w życiu codziennym.
Jak rozpocząć procedury związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej
Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy samemu złożyć wniosek do sądu albo zwrócić się o pomoc do kancelarii, specjalizującej się w takich sprawach. We wniosku trzeba wypisać, komu, ile i od kiedy zalegamy ze spłatą.
Należy również dołączyć aktualny wykaz majątku wraz z jego szacunkową wyceną i wszystkie dokumenty, które potwierdzą przyczyny niewypłacalności, czyli np. akt zgonu bliskiej osoby, dokumentację medyczną, potwierdzającą niezdolność do pracy, wypowiedzenie umowy o pracę, pozew o rozwód, wezwania do zapłaty, nakazy komornicze czy umowy kredytowe. Wniosek podlega opłacie w kwocie 30,00 złotych.
Co jest celem postępowania?
Celem postępowania upadłościowego jest częściowe lub pełne oddłużenie konsumenta przy jednoczesnym zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z posiadanego przez niego majątku. Upadłość konsumencka może być skutecznym sposobem na wyjście ze spirali długów, przywrócenie finansowej równowagi i rozpoczęcie nowego rozdziału życia – tym razem bez zadłużenia.
Potrzebujesz konsultacji lub pomocy w przygotowaniu do procesu? Zadzwoń 579-636-527 lub skorzystaj z formularza kontaktowego zamieszczonego na naszej stronie głównej.