W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu przybliżyć instytucję testamentu. Kontynuacja tego tematu jest spowodowana bardzo dużym zainteresowaniem Państwa naszym artykułem z cyklu bezpłatnych porad prawnych o zachowku.
Niezależnie od przekonań religijnych każdy z nas powinien mieć świadomość, że umierając, możemy zostawić po sobie niezły bałagan. Aby tego uniknąć i zabezpieczyć osoby, na których naprawdę nam zależy, zdecydowanie warto sporządzić testament. Jak to zrobić? O czym koniecznie trzeba pamiętać? Wszystko wyjaśniam w moim artykule.
Testament to dokument, który jest sporządzony przez osobę fizyczną, która dysponuje określonym majątkiem. Jest on spisywany na wypadek śmierci. Aby testament miał moc prawną należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach:
- musi zostać sporządzony wyłącznie przez jedną osobę, nie ma możliwości spisania wspólnego testamentu np. przez małżeństwo,
- osoba, która spisuje testament musi być w pełni świadoma i musi mieć prawo do dysponowania swoim majątkiem,
- testament nie może zostać sporządzony przez pośrednika.
Jakie są rodzaje testamentów?
Kancelaria prawna może pomóc w sporządzeniu testamentu zgodnego z prawem, który zostanie spisany w sposób właściwy. Warto zaznaczyć, że spadek można zostać rozdzielony na mocy dwóch rodzajów testamentów:
- testament notarialny – jest sporządzony w formie aktu notarialnego, spisuje go notariusz, a następnie ma obowiązek go głośno przeczytać. Spadkodawca musi złożyć pod testamentem swój podpis. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ można mieć pewność, że urzędnik dopilnuje wszelkich najważniejszych procedur.
- testament holograficzny – jest on spisany własnoręcznie przez spadkodawcę, ważne jest to, aby był spisany ręcznie, a nie na komputerze czy maszynie. Dokument ten jest tak samo ważny jak testament notarialny, jeżeli jest spisany w pełnej świadomości.
Oczywiście istnieje jeszcze kilka specjalnych rodzajów testamentu (allograficzny, ustny, podróżny, wojskowy), ale zazwyczaj stosowane są one raczej w szczególnych przypadkach.
Jeśli ktoś z państwa potrzebuj porady prawnej w zakresie ww. rodzajów testamentu, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod nr tel. 579636527 lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie.
Kiedy występuje nieważność testamentu?
Testament nie będzie posiadał mocy prawnej dokumentu, gdy sporządzi go osoba nieletnia i niemająca prawa do swobodnego dysponowania swoim majątkiem (np. jest ubezwłasnowolniona) są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Jednak już unieważnienie testamentu zdarza się często, Najczęstszą przyczyną unieważniania testamentów jest sytuacja, w której spadkodawca sporządził dokument nieświadomie, np. będąc do tego przymuszonym. Niedopuszczalne jest, aby testament został spisany np. przez osobę zniedołężniałą, której decyzjami ktoś steruje.
Jak prawidłowo sporządzić testament holograficzny?
Forma testamentu holograficznego jest najczęściej podważana przez osoby pominięte w jego treści.
Testament holograficzny musi spełniać następujące wymogi:
- Musi być sporządzony własnoręcznie;
- Musi być podpisany przez testatora;
- Musi zawierać również datę;
Brak zachowania powyższych elementów skutkuje nieważnością testamentu. Wyjątkiem jest jedynie data o ile jej brak nie będzie budzić wątpliwości dotyczących treści dokumentu, a także wzajemnego stosunku pomiędzy innymi testamentami sporządzonymi przez tę samą osobę.
Nieważne będą również wszelkie zapisy w testamencie, które wprost wskazują, jaka część spadku została przeznaczona konkretnej osobie. Nie można zatem napisać np.: „Przekazuję połowę domu mojej ukochanej córce Ani”. Takie „wydzielanie” majątku jest możliwe wyłącznie na drodze tzw. zapisu windykacyjnego, którego dokonuje notariusz.
Pamiętaj!
Testamentu nie można spisać na komputerze, i tylko złożyć pod nim własnoręczny podpis. Nie można również poprosić innej osoby o sporządzenie testamentu, a samemu się tylko pod nim podpisać. W przypadku gdyby taka sytuacja miała miejsce testament taki będzie z mocy prawa nieważny.
Nie można spisywać wspólnego testamentu np. z małżonkiem. Testament może spisać tylko jedna osoba, a zatem wspólne spisanie testamentu powoduje również jego nieważność.
Podsumowanie:
Samodzielne napisanie ważnego testamentu nie jest trudne, warto jednak w takim przypadku skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, aby zachować jego wszystkie elementy wymagane prawem. Trzeba pamiętać o napisaniu całości pismem ręcznym, wskazaniu w nim spadkobierców, zamieszczeniu daty i podpisaniu testamentu. Testament odręczny nie jest „mniej ważny” od testamentu notarialnego. Ten drugi ma jednak wiele zalet, warto więc rozważyć skorzystanie z usług notariusza.
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie prawa spadkowego lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.
Świadczymy usługi prawne również drogą online.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zachowku