W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu przybliżyć instytucję rozwodu. Z naszej publikacji dowiecie się Państwo między innymi: Czym jest rozwód? Jakie są rodzaje rozwodu oraz jak się do niego przygotować?
Rozwód jest instytucją prawa cywilnego, poprzez którą rozumie się rozwiązanie małżeństwa jeżeli między małżonkami dojdzie do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Pożycie małżeńskie przejawia się w szczególności poprzez istnienie między małżonkami więzi gospodarczej, duchowej i fizycznej. Zerwanie którejkolwiek z nich należy traktować jako przejaw rozpadu pożycia małżeńskiego. Istotnym elementem, który należy w tej sytuacji rozpatrzeć, jest trwałość tegoż rozpadu, bowiem warunkuje to dopuszczalność rozwodu.
Zgodnie z bogatym orzecznictwem trwały rozpad pożycia małżeńskiego następuje, kiedy oparta na życiowym doświadczeniu ocena prowadzi do wniosku, że w danych okolicznościach powrót małżonków do wspólnego pożycia jest niemożliwy.
W tym miejscu należy również wspomnieć o ostatniej przesłance ustawowej rozwodu a mianowicie zupełności rozkładu pożycia małżeńskiego. Dochodzi do niego, gdy żadna z wymienionych wcześniej więzi, a więc gospodarcza, duchowa i fizyczna między małżonkami już nie istnieje.
Kumulatywne spełnienie tychże przesłanek prowadzi do prawnej dopuszczalności rozwodu.
Separacja – czym różni się od rozwodu?
W polskim prawie istnieje również instytucja separacji, którą należy uznać za etap poprzedzający rozwód. Nie jest ona natomiast konieczna, bowiem wcześniejsze orzeczenie separacji nie warunkuje możliwości orzeczenia rozwodu.
Przesłanką do orzeczenia separacji jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, rozumiany w ten sam sposób jak w przypadku rozwodu.
Zasadniczą różnicą między tymi instytucjami jest przesłanka trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego, występująca jako przesłanka uzyskania rozwodu, pominięta przez ustawodawcę w przypadku separacji.
Jak zaplanować rozwód, czyli co należy przemyśleć przed złożeniem pozwu do sądu?
Ustawodawca przewidział możliwość rozwiązania małżeństwa w drodze rozwodu dwojakiego rodzaju:
- rozwodu z orzeczeniem o winie
- rozwodu bez orzekania o winie
Wybór jednego z powyższych rozwiązań determinuje treść pozwu skierowanego do sądu, co można zauważyć na przykładach- w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie powód będzie udowadniał winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego po stronie pozwanego. W tym celu zalecamy zawsze kontakt z prawnikiem, jaki skonstruuje pozew w ten sposób, ażeby jak najlepiej uwydatnić czynniki konstytuujące winę.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, powód w pozwie udowadniał będzie jedynie, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W tym przypadku zalecamy zawsze skorzystanie z usług kancelarii prawnej, która przygotuje profesjonalny pozew o rozwód.
Dodatkowo relacje łączące małżonków bywają bardzo rozległe. Dotyczą zarówno sfery majątkowej, gdzie co do zasady występuje ustawowa wspólność małżeńska, ale także sfery prywatnej, która przejawia się w posiadaniu wspólnych dzieci. O wszelkich tego typu relacjach małżonkowie będą decydować w trakcie rozwodu. Wynika z tego potrzeba wnikliwej analizy poszczególnych stanów faktycznych i odpowiednie dopasowanie pism procesowych.
Aktualnie opłata sądowa w sprawie o rozwód to 600 zł. Wpłać tę kwotę w sądzie lub przelej na rachunek bankowy sądu (są one podane na stronach internetowych każdego sądu). Do pozwu dołącz potwierdzenie dokonania opłaty – to z pewnością przyspieszy sprawę.
Wiemy, że sprawy rozwodowe budzą wiele stresu i emocji. Dlatego warto zawsze skorzystać z pomocy kancelarii pranej, chociażby w zakresie przygotowania dokumentacji do Sądu.
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.
Świadczymy usługi prawne również drogą online.