W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych zajmiemy się tematem zaległego urlopu. Z naszej publikacji dowiecie się Państwo do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop oraz czy istnieje możliwość otrzymania ekwiwalentu w przypadku jego niewykorzystania.
Urlop wypoczynkowy każdemu kojarzy się z wakacjami i odpoczynkiem od pracy. W rzeczywistości jest to prawa a dodatkowo zgodnie z prawem pracy, przysługuje on każdemu pracownikowi a jego wysokość uzależniona, jest od stażu pracy. W życiu bywają jednak różne sytuacje i nieraz zdarza się sytuacja, jaka nie pozwoli pracownikowi na jego wykorzystanie w danym roku kalendarzowym. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie do kiedy musi wykorzystać urlop zaległy lub czy istnieje możliwość otrzymania ekwiwalentu.
W tym miejscu warto dodać, że jeśli pracownik nie wykorzysta wszystkich dni urlopu na żądanie, to ten przepada. Oczywiście pragniemy uściślić, ze urlop na żądanie nie jest osobą instytucją jego wymiar, wlicza się wymiaru, jaki wynosi w zależności od staży pracy 20 lub 26 dni.
Według art. 168. Kodeksu pracy niewykorzystanego w ustalonym terminie urlopu należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Tym samym urlop niewykorzystany w 2021 r. trzeba wykorzystać maksymalnie do 30 września 2022 r. Natomiast jeśli pracownikowi do tego terminu nie uda się wykorzystać zaległego urlopu, to nie będzie można go już przenieść na 2023 r.
Warto w tym miejscu dodać, że prawo do urlopu jest prawem niezbywalnym jeżeli pracownik nie odbierze zaległego urlopu do 30 września, to wtedy pracodawca może zostać ukarany przez Państwową Inspekcję Pracy. Ta może uznać, że pracodawca naruszył prawa pracownika, co stanowi wykroczenie, a w konsekwencji nałożyć na firmę karę finansową. W takiej sytuacji pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o wysłaniu pracownika na przymusowy urlop.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa pracy nie ostatniej również prawo do otrzymania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, ponieważ zgodnie z założeniem ustawowo dawcy urlop ma posłużyć pracownika do regeneracji siły i odpoczynku od pracy.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą szerszą publikacją w zakresie ekwiwalentu za urlop, jaką znaleźć możecie Państwo w artykule pt.: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – komu przysługuje
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.
Świadczymy usługi prawne również drogą online.
4 komentarze
Czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na długi 14 dyniowy urlop jeśli nie wykorzystał go zgodnie z planem urlopowym
W zakresie tym nie są przewidywane porady pro bono. Zapraszamy do skorzystania z oferty porad płatnych i zamówienia jej zgodnie ze wskazówkami podanymi w artykule.
Czy pracodawca ma prawo co roku dawać 10 dni urlopu i przez trzy lata nic dalej bo tłumaczy ,że ma problemy?
W zakresie tym nie są przewidywane porady pro bono. Zapraszamy do skorzystania z oferty porad płatnych i zamówienia jej zgodnie ze wskazówkami podanymi w artykule.