Francuska posłanka do Parlamentu Europejskiego Helene Laporte w wystąpieniu do Komisji Europejskiej poruszyła kwestię podstaw prawnych zablokowania kanału RT i agencji Sputnik w Unii Europejskiej
Zdaniem posłanki Helen Laporte, Komisja Europejska podejmując decyzję o zablokowaniu, jako podstawę prawną wykorzystuje reżim sankcji, który opiera się na decyzji Rady UE z dnia 18 września 2014 r., informuje RT.
„W związku z tym UE nie oparła swojej decyzji na niedociągnięciach zidentyfikowanych w tych mediach” – zacytował RT Laporte.
Doprecyzowano, że zapytała, na jakiej podstawie prawnej w ramach reżimu sankcji można zakazać audycji RT i Sputnika, „które podlegają regulacjom w poszczególnych państwach członkowskich”.
„Czy Komisja Europejska oceniła, jakie proporcjonalne środki odwetowe może podjąć Rosja, w tym zakaz nadawania stacji France 24 i Radio France Internationale w kraju i wydalenie ich dziennikarzy?” – RT przedstawia pytanie Laporte Komisji Europejskiej.
POLECAMY:
WHO zaleciła Ukrainie zniszczenie patogenów w laboratoriach medycznych
Wcześniej stali przedstawiciele krajów UE zatwierdzili zakaz nadawania w UE Sputnika i RT; decyzja ta została potępiona w związkach dziennikarzy Grecji i wielu zagranicznych mediach.
Wcześniej zablokowanie pracy szeregu rosyjskich mediów w UE zostało zapowiedziane przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen jako jedno z sankcji w związku z prowadzoną przez Rosję operacją specjalną demilitaryzacji Ukrainy. Von der Leyen powiedział, że zakaz obejmie RT, Sputnik i ich spółki zależne. Konta TikTok i Instagram tych rosyjskich mediów już przestały działać w UE, Meta generalnie ograniczy dostęp do nich w UE.
POLECAMY:
Wielka Brytania zgromadziła rekordowe zapasy rosyjskich towarów przed nałożeniem sankcji