Podczas zorganizowanej konferencji 24 marca przez Ministerstwo Zdrowia został ogłoszony od 28 marca koniec nielegalnego posiadania masek w pomieszczeniach zamkniętych.
Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek – powiedział Adam Niedzielski.
Ponadto z dniem 28 marca 2022 roku zostają zniesione niełgane obostrzenia w postaci:
- izolacji domowej,
- kwarantanny domowej dla współdomowników,
- zniesienie wszystkich kwarantann (w tym wjazdowych).
Warto w tym miejscu dodać, że wraz ze zniesieniem tego nielegalnego obowiązku zgodnie z art. 2 Kodeksu wykroczeń prowadzone obecnie sprawy Sądowe muszą zostać umorzone, ponieważ Sąd wydając wyrok, jest zobowiązany do orzekania na podstawie prawa obecnie obowiązującego.
Tym samym nawet jeśli Sąd posiadałby przekonanie, ze „obowiązek” noszenia kagańca lub przestrzegania kwarantanny granicznej był wprowadzony zgodnie z prawem i osoba nieprzestrzegająca tych restrykcji popełniła czyn sprzeczny z prawem, za co grozi odpowiedzialność, będzie zobowiązany do umorzenia postępowania.
Podobną sytuację mieliśmy już w maju 2021 roku kiedy to wspaniałomyślna władza postanowiła również znieść obowiązek kagańcowania w przestrzeni otwartej.
W związku z zapowiedzią zniesienia nielegalnego maskowania i kwarantanny z powyższym, aby każda osoba, która obecnie dostaje wyrok nakazowy wydany z naruszeniem art. 178 Konstytucji RP, wniósł sprzeciw, jaki z pewnością nie zostanie rozpoznany przed 28 marca 2022 roku.
Po wprowadzeniu zapowiedzianych zmian Sąd będzie zobowiązany na podstawie ww. przepisu sprawę umorzyć.
Identyczna sytuacja będzie miała miejscu w sprawach prowadzonych przez PPIS w postępowaniach administracyjnych z zakresu załamania zasad nielegalnej kwarantanny. W tym miejscy zastosowanie o umorzeniu postępowania znajduje się w art. 189 c k.p.a.