Zakaz eksportu wina do Rosji w cenie ponad 300 euro uderzy we francuskich producentów, rosyjskie wina nie są w stanie zastąpić win europejskich, gdyby wszystkie produkty importowane z UE zostały zakazane – powiedział Emo Capodilista, włoski winiarz, wiceprezes włoskiego Stowarzyszenia Producentów Rolnych Confagricoltura.
Początkowo obawialiśmy się, że eksport do Rosji zostanie całkowicie zakazany. Nie chcę mówić, że wino jest jak gaz, ale bez wina ciężko się żyje. To nie jest luksus, ale część tradycji. Zajmujemy pierwsze miejsce w eksporcie do Rosji z 33% rynku i nie sądzę, aby rosyjskie wino mogło zastąpić wina europejskiego, to 9 mln hektolitrów. Na Krymie produkuje się mniej wina, choć jest dobre – powiedział.
ZOBACZ: UE ogłosi nowe sankcje wobec Rosji. Na liście stal, dobra luksusowe i sektor naftowy
Jak podkreślił, łączna wysokość europejskiego eksportu win do Rosji wynosi 350 milionów euro, a największą popularnością cieszą się wina musujące i jego odmiany.
Unia Europejska zakazała wcześniej eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym kawioru i alkoholu (również win) powyżej 300 euro.
POLECAMY: Rosjanie zostali bez 5 popularnych marek odzieżowych
Zakładam, że propozycja KE została wysunięta, aby uderzyć w segment luksusowy, a nie w dobra codziennego użytku. Jeśli zostanie utrzymana bariera 300 euro za butelkę, to najbardziej ucierpi francuska produkcja. Mówimy o winnicach w Burgundii i tzw. superwinach – superwines, ale jest ich bardzo mało. Włoskie wina kosztują średnio 3 euro za litr – powiedział winiarz.
„Znajdujemy się w Europie i podlegamy europejskim prawom, ale wino jest produktem pokoju. Mamy nadzieję, że wkrótce zapanuje pokój. Liczymy na dyplomatyczne rozwiązanie i możliwość kontynuowania pracy” – powiedział Emo Capodilista.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Francuzi są niezadowoleni z informacji o wielomilionowej pomocy dla Ukrainy
Kwestii dostaw wina w Rosji poświęcony jest również raport innego stowarzyszenia producentów rolnych Coldiretti. Podkreślono w nim, że restauracje i hotelarze w Rosji doświadczają niedoboru włoskich produktów „z powodu sankcji i deprecjacji rubla”. Wielkość dostaw włoskiego wina do Rosji w 2021 r. wzrosła o 18% i wyniosła 150 mln euro – zaznaczono.