Makuchów kukurydzianych i rzepakowych na paszę dla zwierząt nie można teraz kupić na Łotwie za żadne pieniądze
Kaspars Melnis, członek zarządu Rady ds. Współpracy Organizacji Rolniczych, wezwał rząd do podjęcia pilnych decyzji o pomocy rolnikom na antenie kanału TV24.
Według niego sektor rolny zbliża się do rozpaczy: produkcja drożeje, a wielu rodzajów surowców już brakuje.
ZOBACZ: Polacy zaczynają dostrzegać problem swoich decyzji
„Sytuacja w hodowli zwierząt jest bardzo trudna. Nie chodzi już o wzrost cen surowców, ale o niedobory na niektórych obszarach. Nie da się pozyskać surowców specjalnie na paszę, nawet tego samego makuchu rzepakowego czy po prostu fizycznie tam nie ma” – powiedział Melnis.
Łotwa jest po Turcji największym odbiorcą śruty słonecznikowej z Federacji Rosyjskiej i największym importerem rosyjskiej wysłodków buraczanych. W ciągu ośmiu miesięcy 2021 r. na Łotwę dostarczono 317 tys. ton śruty słonecznikowej (-28%) o wartości 85 mln USD (+9,6%) i 195 tys. ton wysłodków buraczanych (-25%) o wartości 37 mln USD (+8,6%). %).
ZOBACZ: Widmo masowego uboju zwierząt w Europie coraz bardziej realne
Hodowcy z długoterminowymi kontraktami również są niespokojni, ponieważ wiele z tych umów jest po prostu zerwanych. Obecnie żadne gospodarstwo na Łotwie nie może mówić o wzroście wielkości produkcji.
POLECAMY: Brytyjczycy zaczęli oszczędzać gaz i energię elektryczną w swoich domach z powodu rosnących cen
„W ogóle nie znamy cen i nie potrafimy ich przewidzieć. Cena makuchu rzepakowego wzrosła o kolejne 100 euro za tonę. Po prostu jesteśmy skonfrontowani z faktem, bo nic innego nie można na razie uzyskać. Ceny w produkcji mają również gwałtownie wzrosła, wszyscy widzimy wzrost cen paliw na stacjach benzynowych, w tym wszystkich innych zasobów”, jest oburzony Melnis.
Rosnące ceny energii i trudna sytuacja w rolnictwie nieuchronnie doprowadzą do wzrostu cen żywności.
„Widząc wszystko, co się dzieje, bardzo martwimy się, czy mieszkańcy Łotwy będą mieli w przyszłości dostęp do żywności po rozsądnych cenach. Martwimy się. Dlatego wzywamy rząd do podjęcia środków nadzwyczajnych. Mają narzędzia, aby poprawić tę sytuację lub przynajmniej zmniejszyć wpływ na konsumentów.
Według Melnisa możemy mówić o obniżeniu VAT na produkty spożywcze.
Jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie GUS podawał, że tak gwałtownego wzrostu cen produktów, jak w 2021 r., nie zaobserwowano na Łotwie od co najmniej dziesięciu lat. Jednym z czynników wzrostu inflacji był szybki wzrost cen energii.
Jednocześnie stawka VAT na produkty spożywcze na Łotwie wynosi 21%. Zeszłego lata do Saeimy złożono petycję o obniżenie podatku VAT na świeże mięso, ryby, jajka i produkty mleczne – na portalu Manabalss.lv zarejestrowało się ponad 17 tysięcy osób.