Szef Confindustrii nie wykluczył zamknięcia małych i średnich przedsiębiorstw ze względu na ceny gazu
Wiele małych i średnich przedsiębiorstw we Włoszech jest zagrożonych zamknięciem z powodu znacznego wzrostu cen gazu ziemnego i innych surowców, powiedział Giovanni Baroni, szef krajowego stowarzyszenia małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), wiceprezes prezes Generalnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego (Confindustria).
Ryzyko wstrzymania produkcji dla niektórych małych firm jest specyficzne. Ale w przeciwieństwie do dużych firm dla małych i średnich przedsiębiorstw, które są bardziej narażone, nawet przerwa na tydzień może prowadzić do trwałego zamknięcia. Dlatego są duże obawy – powiedział w wywiadzie, który w środę opublikowała mediolańska Gazeta Finansowo-Gospodarcza Il Sole 24 Ore.
W związku z tym Baroni wezwał do rozważenia na szczeblu europejskim i włoskim kwestii jak najszybszego ustalenia pułapu cen gazu, współmiernego do rzeczywistej ceny i faktycznego czasu trwania umów.
„Nikt z nas nie mówi o rewizji długoterminowych kontraktów z dostawcami, w tym rosyjskimi. My, jak wyraźnie wskazał Prezes (Confindustria Carlo) Bonomi, prosimy o operację transparentności. Innymi słowy, chcemy zrozumieć, czy ceny widzimy, że są naprawdę na europejskiej stronie, są prawdziwe lub kryją się za nimi spekulacje” – powiedział.
POLECAMY: We Włoszech ogłoszono najwyższe ceny zbóż od dziesięciu lat
„Niebezpieczeństwo, że niektóre małe i średnie przedsiębiorstwa przestaną działać, jest ogromne i, jak to się stało podczas pandemii, ci, którzy przestaną działać nawet na krótki czas, ryzykują, że nie zostaną ponownie otwarte” – podsumował Baroni.
W połowie marca włoski minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani nazwał wzrost cen gazu i energii elektrycznej „kolosalnym oszustwem”. Podkreślił, że następuje „nieuzasadniony wzrost cen paliw”, choć nie ma „przyczyn technicznych”. Według niego mówimy o „spirali spekulacyjnej”. Po tym oświadczeniu ministra prokuratura w Rzymie wszczęła śledztwo w sprawie gwałtownego wzrostu cen gazu, energii elektrycznej, benzyny i oleju napędowego we Włoszech.
W sobotę 2 kwietnia ośrodek badawczy Confindustria opublikował raport „Włoska gospodarka: przetestowana przez konflikt na Ukrainie”, w którym stwierdzono, że w 2022 r. wielkość PKB może wzrosnąć tylko o 1,6% – 1,9%. Obliczenia te uwzględniają możliwość dalszego wzrostu cen ropy naftowej i gazu ziemnego.
Pod koniec marca największe stowarzyszenie włoskich producentów rolnych Coldiretti poinformowało, że około 100 tys. włoskich przedsiębiorstw rolnych może zaprzestać działalności z powodu gwałtownego wzrostu kosztów produkcji w związku ze skutkami pandemii COVID-19 i kryzysu na Ukrainie.