24 operatorów telefonii komórkowej z UE i 3 ukraińskich operatorów telefonii komórkowej podpisało oświadczenie o zapewnieniu niedrogiego i bezpłatnego roamingu podczas połączeń międzynarodowych UE-Ukraina.
Zwraca się uwagę, że w przyszłości liczba operatorów może wzrosnąć.
„Wspólne oświadczenie ma na celu stworzenie bardziej stabilnych podstaw, aby pomóc wysiedlonym Ukraińcom w Europie w utrzymywaniu kontaktu z rodziną i przyjaciółmi w domu” – czytamy w oświadczeniu.
KE dodała, że operatorzy telekomunikacyjni rozdawali bezpłatnie miliony kart SIM uchodźcom z Ukrainy. Wielu uchodźców korzystających z takich kart SIM mogło również bezpłatnie skorzystać z połączeń międzynarodowych na Ukrainę.
Poinformowano o tym na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
W oświadczeniu możemy również przeczytać:
„Podczas dzisiejszego wirtualnego wydarzenia operatorzy telekomunikacyjni z siedzibą w UE i w Ukrainie podpisali wspólne oświadczenie w sprawie skoordynowania wysiłków na rzecz zabezpieczenia i stabilizacji przystępnego cenowo lub bezpłatnego roamingu i połączeń międzynarodowych między UE a Ukrainą. Komisja i Parlament Europejski pomogły w wypracowaniu tego wspólnego oświadczenia i z zadowoleniem przyjęły jego podpisanie przez 27 operatorów w UE i w Ukrainie (więcej operatorów ma dołączyć wkrótce), w tym przez kilka ogólnounijnych grup, oraz przez stowarzyszenie reprezentujące kilku wirtualnych operatorów sieci komórkowej (MVNO Europe). Po szeregu dotychczasowych spontanicznych dobrowolnych inicjatyw wspólne oświadczenie ma na celu ustanowienie bardziej stabilnych ram, aby pomóc ukraińskim uchodźcom rozproszonym po całej Europie w utrzymaniu kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, którzy pozostali w kraju.
Rosyjska agresja na Ukrainę zakłóciła życie milionów Ukraińców. Szacuje się, że 4,2 mln uchodźców wyjechało do krajów sąsiadujących, w szczególności do Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii, skąd stopniowo przemieszczają się do innych państw członkowskich. W obliczu tego natychmiastowego i narastającego kryzysu humanitarnego uchodźcy ukraińscy muszą mieć dostęp do przystępnych cenowo połączeń, tak aby mogli pozostać w kontakcie ze swoją rodziną i przyjaciółmi oraz by mogli korzystać z internetu i mieć dostęp do wiarygodnych informacji. Inicjatywa kilku operatorów telekomunikacyjnych polegająca na zniesieniu lub obniżeniu opłat za połączenia międzynarodowe z Ukrainą oraz dodatkowych opłat roamingowych dla osób przesiedlonych do Unii Europejskiej jest zatem bardzo pożądana i powinna mieć szerszy i trwały charakter.”