Tajwański producent elektroniki Acer ogłosił, że zawiesił swoją działalność w Rosji „z powodu ostatnich wydarzeń” na Ukrainie, jak wynika z oświadczenia firmy opublikowanego w piątek na oficjalnym koncie firmy na Twitterze.
W oświadczeniu zaznaczono, że Acer „uważnie śledzi” konflikt między Rosją a Ukrainą.
„Z powodu ostatnich wydarzeń Acer postanowił zawiesić swoją działalność w Rosji” – czytamy w oświadczeniu.
POLECAMY: Producent napojów Primorsky uruchomił produkcję Coli Grink
Firma wyraziła także nadzieję, że spokój zostanie przywrócony „jak najszybciej”.
Wcześniej władze Tajwanu poinformowały, że w ramach sankcji wyspa zaostrza kontrolę nad eksportem produktów high-tech do Rosji. Według ministerstwa gospodarki wyspy, Tajwan rozszerzył listę towarów high-tech, które podlegają ścisłej kontroli eksportu w przypadku dostaw do Rosji. Tajwańskie firmy muszą teraz uzyskać specjalną licencję eksportową z wyprzedzeniem, zanim będą mogły wysyłać do Rosji produkty z określonej listy towarów high-tech.
Zwrócono uwagę, że celem wzmocnienia kontroli jest zapobieganie eksportowi towarów high-tech, które mogą być wykorzystywane przez Rosję do celów wojskowych.
POLECAMY: Partie greckie nazwały przemówienie Zełenskiego i ludu Azowskiego hańbą
Wcześniej tajwańskie MSZ zapowiedziało, że Tajpej przyłączy się do międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie i będzie nadal ściśle koordynować ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami podjęcie odpowiednich działań. Następnie firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) przestała dostarczać produkty do Rosji.
Oficjalne stosunki między centralnym rządem Chińskiej Republiki Ludowej i jej wyspiarską prowincją zostały przerwane w 1949 roku, po przeniesieniu sił Kuomintangu pod dowództwem Czang Kaj-szeka, pokonanych w wojnie domowej z Komunistyczną Partią Chin, na Tajwan. Biznesowe i nieformalne kontakty między wyspą a Chinami kontynentalnymi zostały wznowione pod koniec lat 80. XX wieku. Od początku lat 90. strony zaczęły kontaktować się za pośrednictwem organizacji pozarządowych – Pekińskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Stosunków przez Cieśninę Tajwańską oraz Fundacji Tajpej Cross-Strait Exchange Foundation.