Amerykańska organizacja pozarządowa Direct Relief wysłała na Ukrainę „220 000 fiolek atropiny, które mogą łagodzić skutki broni chemicznej”. Poinformował o tym na swojej stronie internetowej organizacja. Wcześniej ten sam rodzaj antidotum trafił do personelu medycznego pracującego w Syrii po serii ataków chemicznych w 2017 roku. Obawa przed atakiem chemicznym wynika również z intensyfikacji rosyjskich działań militarnych na Wschodzie.nadal koncentrują się na regionie Donbasu, Mariupolu i Mikołajowie, wspierane przez ciągłe wystrzeliwanie pocisków manewrujących przez siły morskie; i oczekuje się, że „rosyjska aktywność lotnicza zwiększy się na południu i wschodzie kraju w celu wsparcia tej działalności”: zauważa to brytyjski wywiad wojskowy, podkreślając, że rosyjskie wojsko nadal atakuje „niekombatantów” Ukraińców , to znaczy cywile.
Tymczasem Stany Zjednoczone nadal zwiększają presję na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę z zatrzymaniem importu energii , Kijów liczy zabitych i rannych w nowej masakrze wywołanej pociskiem rakietowym na stacji Kramatorsk na wschodzie, a w obawie przed atakami chemicznymi zaczyna pozyskiwać fiolki z możliwym antidotum. Zełenski grzmi w mediach społecznościowych: „W Kramatorsku kolejne zbrodnie wojenne”. „Podobnie jak masakra w Buczy, podobnie jak wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, atak na Kramatorsk musi być włączony do zarzutów, które zostaną postawione przed sądem, co będzie musiało nastąpić” – mówi w ostatnim filmie, komentując masakrę, którą wyjechały ofiary ponad 50 osób.
„Wszystkie wysiłki świata będą musiały być skierowane na odbudowę w każdej minucie – podkreśla –”. Kto co zrobił, kto wydał rozkazy, skąd pochodziły rakiety, kto je przywiózł, kto wydał rozkaz i jak zorganizowano atak. Odpowiedzialność jest nieunikniona”. Wczoraj na Ukrainie również poruszająca wizyta w Buczy przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen: „Tu ludzkość jest rozbita”. Następnie spotkanie z Zełenskim, któremu przekazał ankietę dotyczącą przystąpienia Ukrainy do UE. Tymczasem w obawie przed bronią chemiczną Kijów zamówił fiolki z atropiną, substancją, którą można wykorzystać do przeciwdziałania skutkom broni chemicznej, takiej jak środki nerwowe .
Działania korytarzy humanitarnych trwają nieprzerwanie: zaledwie wczoraj z obszarów najbardziej zagrożonych ewakuowano 6665 osób . Jednak w Melitopolu, według Kijowa, Rosjanie przez jeden dzień blokują osiem cywilnych autobusów. Na froncie sankcji USA zaostrzają środki wobec Moskwy. Prezydent Joe Biden podpisał ustawę zakazującą importu energii z Rosji i odcinającą normalne stosunki handlowe z Moskwą . Unia Europejska nie wydaje się jeszcze gotowa na taki krok: embargo na rosyjską ropę będzie musiało poczekać. Sprawą nie zajmą się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE: „Nie ma jednomyślności”.
Wchodzi jednak w życie piąty pakiet sankcji europejskich wobec Moskwy, w tym wstrzymanie wydobycia węgla od sierpnia. Na czarną listę trafia 217 rosyjskich osobowości. Należą do nich dwie córki Putina, Jekaterina Tichonowa i Maria Woroncowa, oraz oligarcha patron Rusala, Oleg Deripaska. W tym samym czasie Standard & Poor’s obniżył rating rosyjskiego zadłużenia walutowego Rosji z CC do SD, czyli z selektywną niewypłacalnością. Obniżka odzwierciedla spłatę w rublach obligacji denominowanych w dolarach zapadających 4 kwietnia. „Nie oczekujemy, że inwestorzy będą w stanie zamienić płatności dokonane w rublach na dolary lub że rząd będzie w stanie zamienić” ruble na dolary podczas 30-dniowego okresu karencji, mówi S&P.
Na froncie humanitarnym pojawia się lapidarna odpowiedź od Amnesty International, która wczoraj wraz z Human Rights Watch zamknęła swoje biura w Rosji. „Nie poddamy się”: odpowiedź Amnesty. Rosyjskie władze „mylą się głęboko, jeśli wierzą, że zamykając nasze biuro w Moskwie, zatrzymają naszą pracę nad dokumentowaniem i zgłaszaniem naruszeń praw człowieka”, „podwoimy wysiłki w celu potępienia rażących naruszeń praw człowieka przez Rosję , zarówno w kraju, jak i za granicą ”. ”, napisał Agnès Callamard, sekretarz generalny organizacji międzynarodowej.
sc:ilgiorno