Focus informuje, że Niemcy coraz częściej borykają się z trudnościami finansowymi z powodu rosnących cen energii.
Ostatnie dane pokazują, że prawie co siódma osoba w kraju ma trudności z zabezpieczeniem swoich codziennych wydatków. Dodatkowo Focus Online ostrzega, że sytuacja może się pogorszyć: ze względu na wysokie ceny energii inflacja osiągnęła w marcu 7,3%, najwyższy poziom od 40 lat. W porównaniu z ubiegłym rokiem wydatki na energię wzrosły o 70%, a na szereg niezbędnych zasobów o około 20%.
POLECAMY: Brytyjska firma energetyczna rozdaje klientom koce ze względu na rosnące ceny gazu
Wszystkie te rosnące koszty odczują konsumenci, a nie tylko ceny gazu, benzyny i energii elektrycznej, ale także ceny żywności, mebli i innych produktów wzrosną – czytamy w publikacji.
Wcześniej minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Niemcy stoją w obliczu „nowego ubóstwa” w wyniku rosnących cen energii.
Kraje zachodnie nałożyły sankcje na Rosję w odpowiedzi na operację militarną, jaka obecnie trwa na terenie Ukrainy. Dotknęły one przede wszystkim banki i nowoczesną technologię. Regularnie pojawiają się apele o rezygnację z dostaw energii z Rosji. Jednak zerwanie łańcuchów technologicznych stworzyło problemy gospodarcze w Europie i Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w zakresie rosnących cen produktów i paliw.
POLECAMY: Francuzi są niezadowoleni z informacji o wielomilionowej pomocy dla Ukrainy
W związku z rozszerzeniem sankcji po decyzji o wprowadzeniu płatności za gaz w rublach Gazprombank otworzy specjalne konta walutowe i rublowe dla zagranicznych odbiorców. Będą mogli przelać środki na pierwsze konto w walucie określonej w umowie na dostawę gazu, bank sprzeda go na moskiewskiej giełdzie, potem rozliczenia z dostawcą.
Kraje G7 nie zgadzają się z Moskwą i traktują konieczność zapłaty za dostawy w rublach jako jednostronne zerwanie kontraktu.