Sejm odrzucił część poprawek, jakie Senat wprowadził do tzw. ustawy sankcyjnej, o czym pisaliśmy dziś Państwu w artykule: Senat przyjął ustawę sankcyjną zagrażającą Polakom i wolności słowa
Jedną z dobrych informacji jest odrzucenia poprawki o zakazie importu gazu LPG z Rosji. Ustawa trafi do prezydenta. Niestety naszym zdaniem niekorzystne i niebezpieczne narzędzie dla Polaków i przedsiębiorców zostało skierowane do prezydenta.
Tak zwana ustawa sankcyjna zakłada m.in. wprowadzenie zakazu importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób, i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.
Po tym jak Senat wczoraj dokonał ponad 30 poprawek i przekazał ustawę do Sejmu ten w środę, zaakceptował m.in. zmiany o charakterze legislacyjnym. Część poprawek odrzucił w tym zakaz import i tranzyt gazu płynnego LPG z Rosji i z Białorusi. Niestety to „władca” Wołodimir Zełenski raczej nie będzie zadowolony.
Za jej odrzuceniem głosowało 230 posłów, przeciw 217, a 8 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna, konieczna do odrzucenia poprawki, wynosiła 228 głosów.
Przed głosowaniem poprawki na mównicę wyszedł wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Mimo że jesteśmy za sankcjami, uważamy, że ta poprawka jest poprawką złą i szkodliwą – powiedział Jacek Sasin. Ponadto stwierdził, że gdyby została teraz przyjęta, 3,5 mln Polaków – bo tyle jest samochodów napędzanych gazem LPG – pozbawionych byłoby możliwości tankowania tańszego paliwa.
Inna senacka poprawka zakładała, że to premier będzie decydować o wpisie danego podmiotu lub osoby na listę sankcyjną. Sejm również odrzucił tę propozycję. Za odrzuceniem było 229 posłów, przeciw 224, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Tym samym o wpisie na listę sankcyjną będzie decydował szef MSWiA – tak jak wcześniej uchwalił to Sejm. Zamieszczani będą na niej ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie oraz ci, którzy wspierają naruszenia praw człowieka i represje w Rosji lub na Białorusi.
Więcej o ustawie sankcyjnej przeczytać można w artykule: