Lany poniedziałek (znany także jako: Śmigus-dyngus) – zwyczaj pierwotnie zachodniosłowiański, a wtórnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym w kościele katolickim. Współcześnie posiada wiele regionalnych nazw. Tradycja pozwala na oblewanie wodą innych osób, ale w pewnych przypadkach możemy zostać za to ukarani. Jak wysoki mandat można dostać za oblewanie wodą w lany poniedziałek?
Lany poniedziałek – Śmigus-dyngus. Czy można dostać mandat za oblewanie innych wodą
Niektóre osoby nie znają umiaru i oblewają nawet obcych ludzi pełnymi wiadrami. Czy za taki czyn można zostać ukaranym? Zgodnie z prawem okazuje się, że tak. Oblewanie wodą może zostać zakwalifikowane jako zakłócanie spokoju i porządku publicznego lub naruszenie nietykalności cielesnej, co może oznaczać dla nas wysoki mandat.
Jeśli podczas oblania wodą osoby, która nie chce brać udziału w zabawie, dojdzie do zniszczenia mienia np. telefon czy też ubrania. W zależności od ich wartości taki czyn może zostać zakwalifikowany nawet jako przestępstwo.
Lany poniedziałek — jaki mandat można dostać za oblewanie wodą?
Jaki mandat można dostać za oblewanie wodą?
Osoba, która kultywując tę wielkanocną tradycję, oblewa wodą inną osobę, może bowiem swoim zachowaniem wyczerpać np. znamiona wykroczenia z art. 51 Kodeksu wykroczeń, polegającego na zakłóceniu spokoju i porządku publicznego. Grozi za to mandat do 5 tys. zł.
Na podobne konsekwencje może narazić się ktoś, kto oblewa wodą pasażerów tramwaju czy autobusu, co może być uznane za nieobyczajny wybryk z art. 140 k.w. Niezgodne z prawem jest też chociażby rzucanie balonami wypełnionymi wodą w pojazdy mechaniczne będące w ruchu. W tym wypadku policjanci mogą wystawić mandat z art. 76 k.w. Ukarać może wtedy też sąd, np. karą aresztu, ograniczeniem wolności czy grzywną, która w przypadku naruszeń art. 51 i 76 k.w. może wynosić nawet do 30 tys. zł.
„W przypadku, gdy takich wybryków dopuszczą się osoby małoletnie, do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ich rodzice. Czyny popełnione przez nieletnich od 13 do 17 roku życia będą kierowane do sądu rodzinnego i nieletnich. Sprawcy chuligańskich wybryków powyżej 17 roku życia poniosą odpowiedzialność jak dorośli. Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu grodzkiego” — możemy przeczytać na stronie policja.pl
—————————————————————
Przypominamy, że nasza Kancelaria świadczymy usługi prawne w zakresie przygotowania wszystkich dokumentów, jakie należy w zakresie niniejszej prawy złożyć do Sądu. Istnieje również możliwość zlecenia nam poprowadzenia takiej sprawy na podstawie pełnomocnictwa.
Mamy nadzieję, ze niniejsza publikacja pomoże Państwu w obronie swoich praw wynikających z kodeksu pracy w tym zakresie.
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS