Komisja Parlamentu Europejskiego ogłosiła w środę, że zatwierdziła propozycję wyznaczenia USB typu C jako wspólnej ładowarki do przenośnych urządzeń elektronicznych, mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
„Posłowie do PE wspierają wspólną ładowarkę do przenośnych urządzeń elektronicznych, zmniejszając ilość odpadów elektronicznych i ułatwiając korzystanie z różnych telefonów komórkowych, tabletów i aparatów cyfrowych. W środę Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła stanowisko w sprawie znowelizowanej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych 43 głosami za (2 przeciw)” – czytamy w oświadczeniu.
POLECAMY: Rząd nie planuje przedłużyć świadczenia za przyjęcie Ukraińców
Nowe rozporządzenie wpisuje się w większe wysiłki Unii Europejskiej „aby zająć się zrównoważonym rozwojem produktów, w szczególności elektroniki na rynku UE, i zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych” – dodano w oświadczeniu.
„Przy pół miliarda ładowarek do urządzeń przenośnych wysyłanych co roku w Europie, generujących od 11 000 do 13 000 ton e-odpadów, pojedyncza ładowarka do telefonów komórkowych i innych małych i średnich urządzeń elektronicznych przyniosłaby korzyści wszystkim. Pomoże środowisku, jeszcze bardziej pomoże w ponownym wykorzystaniu starej elektroniki, zaoszczędzi pieniądze i zmniejszy niepotrzebne koszty i niedogodności zarówno dla firm, jak i konsumentów” – powiedział ustawodawca UE Alex Agius Saliba.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Opowiadamy się za unią Polsko–Ukraińską – Deklaracja polskich elit politycznych
Wspólny standard ładowarek będzie miał zastosowanie do wszystkich rodzajów urządzeń elektronicznych ładowanych za pomocą kabla przewodowego, w tym telefonów komórkowych, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek i tym podobnych. Wszystkie urządzenia będą musiały być wyposażone w port USB Typu – C, niezależnie od producenta, z wyjątkiem tych urządzeń, które są zbyt małe, aby mieć taki port, czyli smartwatchy.
Po zatwierdzeniu przez komisję nowe rozporządzenie powinno zostać zatwierdzone przez cały Parlament Europejski na sesji plenarnej, która odbędzie się w maju. Następnie rozpoczną się rozmowy z rządami państw UE w celu sfinalizowania ustawodawstwa.