W ćwiczeniach na terytorium Polski weźmie udział także personel wojskowy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Z kolei polscy żołnierze wezmą udział w ćwiczeniu na terytorium Litwy i Łotwy wraz z żołnierzami z Czech i sił niemiecko-holenderskich.
ZOBACZ: Od dziś wojsko na drogach. Wyjaśniamy jak się zachować podczas napotkania kolumny wojskowej
– Ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) i Swift Response 2022 (SR22) odbędą się w dniach 1-27 maja br. z udziałem polskich żołnierzy. W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski i ośmiu innych państw, weźmie udział łącznie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów, z czego około siedmiu tysięcy żołnierzy i 3 tys. sztuk sprzętu na terytorium Polski – czytamy w oświadczeniu.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że DE22 i SR22 to „cykl cyklicznych szkoleń obronnych, które nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu i nie są związane z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie”, a ich planowanie rozpoczęło się w 2021 roku.
Jednocześnie zaznaczono, że ćwiczenie Defender Europe 22 jest organizowane przez Siły Zbrojne USA i ma na celu „budowanie gotowości i współpracy pomiędzy sojusznikami i partnerami USA i NATO”.
Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, w Polsce na ćwiczeniu zaprezentują się żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.
Po stronie polskiej w ćwiczeniach wezmą udział samoloty F-16, Su-22, śmigłowce Mi-24 oraz lotnictwo transportowe.
Ministerstwo Obrony podaje, że ćwiczenie będzie obejmowało epizody taktycznego przemieszczania się na duże odległości nad przeszkodami wodnymi oraz szkolenie ogniowe. Resort wyjaśnił, że „wspólne ćwiczenia zwiększają bezpieczeństwo wschodniej flanki i służą przećwiczeniu, zgodnie ze standardami NATO, procedur użycia wojsk i ich dostosowania do nowych wyzwań współczesnego pola walki oraz odstraszania potencjalnego agresora”.