W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu przybliżyć inną formę dofinansowania spółki w formie udzielania jej pożyczki. W naszej publikacji postawmy się prostym językiem wyjaśnić zasady udzielenia pożyczki oraz związane z tym formalności. Zapraszamy do lektury.
Zdarza się, że w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością brakuje pieniędzy na pokrycie bieżących zobowiązań, inwestycji lub na inne cele. Wówczas zarząd spółki często rozważa różne możliwości pozyskania środków dla spółki, jakie pomogą jej zapewnić płynność finansową. Jednym ze sposobów na rozwiązanie chwilowych problemów finansowych spółki jest udzielenie pożyczki spółce przez wspólnika lub człona zarządu. Omówmy zatem, jakie konsekwencje rodzi udzielenie spółce z o.o. pożyczki ze swoich prywatnych środków przez wspólnika lub członka zarządu.
W świetle obowiązujących przepisów prawa nie ma przeciwwskazań, aby wspólnik lub członek zarządu udzielił spółce z o.o. pożyczki w razie potrzeby pozyskania dodatkowych środków przez spółkę. W przypadku zastosowania takiego rozwiązania podstawą prawną umożliwiająca dokonanie tej czynności jest 720 ust. 1 Kodeksu cywilnego.
Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. Niezależnie od kwoty pożyczki wskazane jest jednak w celach dowodowych zawarcie umowy w formie pisemnej. Niezachowanie formy dokumentowej dla umowy pożyczki nie jest równoznaczne z unieważnieniem czynności prawnej, jednak w razie sporu nie jest dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pożyczki.
Zgodnie z art. 210 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych w razie, gdy jedyny wspólnik jest równocześnie jedynym członkiem zarządu, czynność prawna, taka jak np. zawarcie umowy pożyczki między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką, wymaga formy aktu notarialnego.
Nie ma potrzeby określania w umowie pożyczki sposobu korzystania ze środków, ale jest to dopuszczalne; udzielając pożyczki, wspólnik może np. zastrzec, że pieniądze mają być wykorzystane na rozwój przedsiębiorstwa.
Zawarcie umowy pomiędzy spółką z o.o. a członkiem jej zarządu wymaga zgody zgromadzenia wspólników. Niespełnienie tego warunku, czyli brak zgody zgromadzenia wspólników na zawarcie umowy pożyczki implikuje nieważność tej umowy. Co więcej, na podstawie art. 230 ksh zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Udzielenie spółce z o.o. pożyczki a podatek od czynności cywilnoprawnych
Stawka podatku PCC dla pożyczki co do zasady wynosi 0,5% kwoty lub wartości tej pożyczki.
Zgodnie art. 9 pkt 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielane przez wspólnika spółce kapitałowej są zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pożyczka dla spółki z o.o. udzielona przez prezesa zarządu, który jest jednocześnie jej wspólnikiem, nie podlega zatem PCC.
Udzielenie pożyczki spółce z o.o. przez wspólnika a podatek
Na koniec, bardzo ciekawą kwestią jest pewne fiskalne ułatwienie związane z procedurą udzielenia pożyczki spółce z o.o. przez wspólnika. Istnieje bowiem przedmiotowe zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), gdyż zgodnie z art. 9 pkt 10) ustawy o PCC zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika spółce kapitałowej.
Można więc wywnioskować, że intencją ustawodawcy jest ułatwienie i propagowanie takiej formy dokapitalizowywania spółek kapitałowych. Brak podatku PCC w kontekście pożyczek opiewających niekiedy na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych to istotne ułatwienie przy prowadzeniu działalności gospodarczej tak dla wspólnika jak i spółki kapitałowej.
Podsumowując, należy pamiętać, że nawet tak – wydawać się może – prosta kwestia w obrocie prawnym jak umowa pożyczki, stanowi w istocie niekiedy wielostopniowy, skomplikowany stosunek prawny pomiędzy dającym a biorącym pożyczkę, a wysokość kwoty stanowiącej jej przedmiot powinna skłonić do poszukiwania stosownych zabezpieczeń prawnych, które zapewnić może Państwu nasza Kancelaria.
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS