Sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo uważa, że inni producenci ropy naftowej nie będą w stanie zastąpić dostaw z Rosji na rynku.
„Jest oczywiste, że eksportu rosyjskiej ropy w wysokości ponad 7 mln baryłek nie da się uzupełnić z innych źródeł. Po prostu nie ma wolnych mocy produkcyjnych” – powiedział Barkindo, cytowany przez agencję Reuters.
Komisja Europejska proponuje stopniowe wycofanie całego importu rosyjskiej ropy do UE w ramach szóstego pakietu sankcji wobec Rosji – poinformowała w środę szefowa KE Ursula von der Leyen.
Według niej odmowa nastąpi stopniowo, do końca tego roku. Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer sprecyzował, że propozycja embarga na ropę naftową wobec Rosji uwzględnia fakt, że niektóre kraje UE są z kilku powodów bardziej zależne od rosyjskich surowców energetycznych.
Jednocześnie, jak donoszą media, unijni postprezydenci nie doszli nie doszli do porozumienia w sprawie embarga i będą kontynuować rozmowy w czwartek, a prace nad szóstym pakietem mają zakończyć się nie później niż 9 maja. Czechy, Słowacja i Węgry oficjalnie opowiedziały się przeciwko wprowadzeniu pełnego embarga. Dwa pierwsze kraje chcą trzyletniego okresu przejściowego dla siebie, natomiast Węgry chcą zwolnienia z opłat za dostawy ropy z Rosji rurociągami.
ZOBACZ: UE nie doszła do porozumienia w sprawie embarga na ropę. 4 kraje są przeciwne