Tsunami bankructw może uderzyć w największy ośrodek produkcyjny w Europie, ponieważ rośnie ryzyko stagflacji z powodu konfliktu na Ukrainie i wynikających z niego zachodnich sankcji na rosyjskie paliwa kopalne.
„Dostawa energii w Niemczech jest zagrożona, łańcuchy dostaw się psują, mamy wysoką inflację” – powiedział dyrektor generalny Commerzbanku Manfred Knof, cytowany niedawno przez niemiecką gazetę Handelsblatt.
Groźba stagflacji w Niemczech wzrasta, ponieważ gwałtownie rosnące ceny energii zwiększają inflację i sieją spustoszenie w przedsiębiorstwach . Niemcy mogą doświadczyć spowolnienia, jeśli zostanie wprowadzone embargo na rosyjskie paliwa kopalne , takie jak gaz ziemny, ropa naftowa i węgiel.
Bundesbank ostrzegł pod koniec kwietnia, że w „ scenariuszu poważnego kryzysu realny PKB w bieżącym roku spadnie o prawie 2% w porównaniu z rokiem 2021”, a „stopa inflacji będzie znacznie wyższa przez dłuższy czas” po wprowadzeniu embarga . To środowisko gospodarcze jest inaczej znane jako stagflacja.
W zeszłym tygodniu urzędnicy UE dyskutowali o potencjalnym embargo na paliwa kopalne na Rosję. Strefa euro poszukuje alternatywnych dostawców zarówno ropy naftowej, jak i gazu naturalnego, aby odzwyczaić się od rosyjskiej energii. W sierpniu ma wejść w życie zakaz rosyjskiego węgla.
Jednak zastąpienie jednej formy uzależnienia od paliw kopalnych inną spowodowało zamieszanie gospodarcze. Może to wywołać druzgocący szok dla niemieckich przedsiębiorstw.
Knof wyjaśnił, że wysokie ceny towarów i splątane łańcuchy dostaw wpłynęły na prawie jedną trzecią niemieckiego handlu zagranicznego. Ostrzegł:
„Nie łudźmy się: liczba niewypłacalności na naszych rynkach prawdopodobnie wzrośnie , a wraz z nią rezerwy na ryzyko banków”.
Zaufanie do niemieckiej gospodarki gwałtownie spadło, ponieważ produkcja przemysłowa spadła w marcu bardziej niż oczekiwano. W strefie euro inflacja osiągnęła rekordowo wysoki poziom 7,5% w tym miesiącu.
Natychmiastowe embargo na import z Rosji wywołałoby szok gospodarczy, który mógłby szybko zrujnować niemiecką gospodarkę. Stefan Hartung, dyrektor generalny niemieckiego giganta inżynieryjno-technologicznego Bosch, powiedział w piątek CNBC, że „szykuje się wielka recesja”.
To tylko kwestia czasu, kiedy Niemcy zbuntują się przeciwko decyzji Brukseli o zakończeniu dostaw rosyjskich paliw kopalnych do strefy euro, ponieważ muszą uchronić się przed gospodarczym upadkiem.