Niemieccy użytkownicy Twittera ostro zareagowali na skandaliczną wypowiedź ambasadora Ukrainy w Niemczech, Andrija Melnyka.
Wcześniej w Internecie pojawiło się nagranie, na którym zapytano dyplomatę, kto wyzwolił Berlin od nazistów. Melnyk powiedział, że to byli Ukraińcy.
W komentarzach pod postem użytkownicy zarzucali Kijowowi przeinaczanie faktów historycznych.
„Tak to już jest. Ukraińcy wyzwolili Berlin od faszyzmu, a Turcy odbudowali Niemcy” – szydził pancakebreakfast.
„Oczywiście, Ukraińcy należeli do Armii Czerwonej. Tym bardziej smutne jest to, że reżim Poroszenki/Zeleńskiego chce wymazać wszelką pamięć o historii Związku Radzieckiego i gloryfikuje Stepana Banderę jako „bohatera”. Wizyta Melnyka pod pomnikiem to cyniczny PR” – zauważył Rachmetow.
„Kilka rzuconych jajek byłoby doskonałym zakończeniem imprezy” – uważa PBell.
„Moment, w którym ambasador Ukrainy nie zna swojej historii. Ukraina została zajęta przez Wehrmacht w 1941 r., a wyzwolona przez wojska rosyjskie w 1944 r.” – podkreśla Technifan.
„W takim razie bardzo dziękuję, a także za tak ciepłe przyjęcie nazistów na Ukrainie” – zauważył Hans-Jürgen Beier.
„Największym pytaniem jest, gdzie podczas II wojny światowej służył banderowski kibic Melnik. W stalinowskiej Armii Czerwonej czy w ukraińskim oddziale pomocniczym Wehrmachtu?”. – zastanawiał się Arnd Schumacher.
„Nie mogę w to uwierzyć. Muszą pisać swoją historię. A potem nauczyciele opowiadają o tym w szkołach. Nie ma słów” – podsumowują użytkownicy.
Ambasador Ukrainy jest znany ze swoich niedyplomatycznych wypowiedzi. Wielokrotnie domagał się na przykład, by Berlin dostarczył Kijowowi broń, narzekał, że Unia Europejska nie poczyniła żadnych postępów w kwestii embarga na rosyjskie nośniki energii.
Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że nie zamierza w najbliższym czasie udawać się do Kijowa, po tym jak władze tego kraju odmówiły wizyty prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi. W odpowiedzi Melnyk stwierdził, że „granie obrażonej pasztetówki nie brzmi zbyt mężnie”, nawiązując do niemieckiego frazeologizmu „granie obrażonej pasztetówki” (niem. beleidigte Leberwurst zu spielen), czyli obrażonej bez powodu. Później odmówił przeprosin.