Nie będzie jednak zapowiadanego wcześniej na 16 maja strajku generalnego na kolei. – W piątek wieczorem zostało podpisane porozumienie między związkami zawodowymi a zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników – przekazał rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys.
Jak możemy przeczytać z przekazanych informacji wynika, że porozumienie zostało osiągnięte przy udziale mediatora Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, pracownicy wynagradzani według Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który obowiązuje w spółce, otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł. Będzie ona wliczona do wynagrodzenia zasadniczego oraz wyrównana do 1 stycznia 2022 roku. Od stycznia 2023 roku będzie wynosić 300 zł.
W związku z tym strajk generalny zapowiedziany na 16 maja został odwołany. „Porozumienie przewiduje jednak, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., strona społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki” – podkreślił Baldys.
Cytowany w komunikacie, prezes Polregio Artur Martyniuk podkreślił, że od początku negocjacji ze związkami zawodowymi był przekonany, iż pracownicy Polregio zasługują na wyższe pensje. „Więc jestem pełen szacunku wobec związków zawodowych, które z ogromną determinacją walczą o prawa pracownicze. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom trwającego wiele miesięcy procesu negocjacji, przedstawicielom Urzędów Marszałkowskich, a zwłaszcza prezesowi Pawłowi Borysowi i ministrowi Andrzejowi Bittelowi za pomoc w osiągnięciu porozumienia” – zaznaczył szef Polregio.
sc:wkraju24