Unia Europejska mogłaby ograniczyć ceny gazu ziemnego, aby uniknąć wysokich kosztów, jeśli Rosja (największy dostawca do Eurobloku) znacząco ograniczy lub odetnie dostawy. Komisja Europejska opracowuje środki interwencyjne na rynku energetycznym w ramach pakietu środków zastępujących import rosyjskich paliw po inwazji na Ukrainę.
Zgodnie z projektem dokumentu, do którego dotarła agencja Bloomberg, powinna ona zalecić uzgodnienie wspólnych zasad w celu przygotowania się na większe zakłócenia i sytuacje kryzysowe w regionie lub całej UE, gdy rynki gazu nie będą już w stanie dopasować się do popytu i podaży. Obawy o dostawy gazu wywierają presję na europejskie rynki energii.
Na sankcje UE Moskwa odpowiada własnymi restrykcjami dla niektórych firm gazowych w bloku. Niepewność co do tego, jak importerzy z bloku powinni płacić za rosyjski gaz, aby uniknąć złamania sankcji, również przyprawia o ból głowy od tygodni.
Wprowadzenie maksymalnej ceny regulowanej w sytuacji awaryjnej będzie ograniczone do czasu jej trwania, a cena rynkowa powinna być stosowana jak najdłużej – mówi projekt komisji. Dokument może jeszcze ulec zmianie przed przyjęciem, zaplanowanym na 18 maja.
„Jedną z możliwości byłoby ograniczenie cen w tym scenariuszu zakłóceń poprzez ograniczenie cen na europejskich giełdach gazu, ale ogólnie taki pułap cenowy można wdrożyć na różne sposoby i interweniować na różnych poziomach łańcucha wartości gazu. Jeśli zapewniona zostanie rekompensata, tego typu interwencja może wymagać nadmiernych funduszy rządowych” – czytamy w dokumencie.
Komisja Europejska zamierza również dać zielone światło dla krótkoterminowych środków ochrony konsumentów i przedsiębiorstw przed wysokimi cenami energii . Zawierają:
- umożliwienie władzom rozszerzenia regulacji cen detalicznych gazu ziemnego;
- awaryjne wsparcie płynności dla handlowców borykających się z wysokimi wymaganiami dotyczącymi depozytu zabezpieczającego w wyniku znacznej zmienności rynku;
- przegląd ograniczeń stosowanych do krótkoterminowej zmienności w wewnętrznych zasadach obrotu europejskich giełd gazu.
Oczekuje się, że środki będą tymczasowe i nie będą obowiązywać po rozpoczęciu czerwca 2023 r.