W tym roku kwalifikacja potrwa do 8 lipca (rozpoczęła się 4 kwietnia). Za jej organizację odpowiedzialni są wojewodowie wespół z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. Obowiązek stawiennictwa obejmie 210 tys. osób
Młodych ludzi czeka również rozmowa z przedstawicielem WKU. Ten ostatni podejmuje decyzję o skierowaniu do odbywania czynnej służby wojskowej i wręcza książeczkę wojskową.
– W momencie, kiedy przychodzi dana osoba, która otrzymała wezwanie do kwalifikacji wojskowej, sprawdzana jest jej tożsamość na podstawie dokumentu osobistego, który zabrała ze sobą. Może to być dowód osobisty, może to być paszport. Następnie określana jest zdolność do czynnej służby wojskowej – mówi mjr Robert Nowak z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu.
Założenie ewidencji i wydanie książeczki wojskowej to jedno, ale jest jeszcze badanie lekarskie: ważenie, mierzenie, badanie wzroku. Do kwalifikacji wzywani są przede wszystkim 19-latkowie, ale także osoby, które z różnych powodów nie przystąpiły do kwalifikacji wcześniej.
– Kwalifikacja wojskowa w 2022 roku rozpoczęła się 4 kwietnia i kończy się 8 lipca – podkreśla mjr Robert Nowak.
Podczas kwalifikacji wojskowej można dowiedzieć się więcej o Wojskach Obrony Terytorialnej. Można też wstąpić w szeregi tej formacji.
– Tak naprawdę rekrutacja trwa cały czas. W każdej chwili każdy, kto marzy o tym, aby włożyć mundur wojskowy, może zgłosić się do naszego rekrutera – zaznacza ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
POLECAMY: Wojsko otrzymało prawo do pozyskania wszystkich danych o obywatelach
Numer telefonu do rekrutera można znaleźć na stronie internetowej Wojsk Obrony Terytorialnej. O przyjęcie do WOT mogą ubiegać się nawet takie osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z wojskiem. Podstawowe wymogi to: obywatelstwo polskie, ukończony 18 rok życia i niekaralność.
Jeden komentarz
Już przy plandemii 1.0 powołali WOT itp… teraz wiadomo czemu