Wcześniej kara śmierci nie mogła być orzekana za przygotowanie przestępstwa i usiłowanie jego popełnienia. Obecnie paragraf ten jest zmieniony z wyjątkami poprzez dodanie przestępstw, które już przewidują karę śmierci — zauważa Biełsat.
Ustawa nr 165-3 wejdzie w życie 29 maja, 10 dni po jej oficjalnej publikacji.
Ludzie mogą teraz zostać skazani na śmierć nie tylko za sam akt terrorystyczny, ale także za „próbę popełnienia aktu terroryzmu”. Artykuły, które teraz zawierają najwyższą karę:
- Część 2 art. 124 („Zabójstwo przedstawiciela obcego państwa lub organizacji międzynarodowej w celu wywołania komplikacji międzynarodowych lub wojny lub destabilizacji porządku publicznego w obcym państwie”);
- Część 3 art. 126 („Akt międzynarodowego terroryzmu popełniony przez zorganizowaną grupę lub przy użyciu obiektów jądrowych lub przy użyciu materiałów promieniotwórczych lub jądrowych, silnych, toksycznych substancji chemicznych lub biologicznych, lub obejmujący zabicie osoby lub zabójstwo obywatela działacza obcego państwa w celu wywołania komplikacji międzynarodowych lub wojny lub destabilizacji porządku publicznego w obcym państwie”);
- Część 3 art. 289 („Akt terrorystyczny popełniony przez zorganizowaną grupę lub przy użyciu obiektów jądrowych lub przy użyciu substancji promieniotwórczych lub materiałów jądrowych, silnych, toksycznych substancji chemicznych lub biologicznych lub związany z zabiciem osoby”);
Władze przekonują, że projekt ustawy ma na celu „powstrzymywanie działalności elementów destrukcyjnych oraz zademonstrowanie zdecydowanej walki państwa z działalnością terrorystyczną”. Zmiany w kodeksie karnym wejdą w życie 10 dni po oficjalnej publikacji.
Niezależny portal Nasza Niwa zwraca uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z „terroryzmem” ma wielu więźniów politycznych.
„Łukaszenko podpisał ustawę nakładającą karę śmierci za »próbę zamachu terrorystycznego«. Była to odpowiedź na działania partyzantów kolejowych. Ryzykując życiem i wolnością, zatrzymali oni ruch pociągów z rosyjskim sprzętem wojskowym do granicy z Ukrainą” — napisał na Twitterze Franciszak Wiaczorka, doradca przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.
Białoruski Komitet Helsiński, Centrum Praw Człowieka „Wiasna” i kampania społeczna „Obrońcy praw człowieka przeciw karze śmierci” wystosowały wspólny apel o zatwierdzenie projektu ustawy wprowadzającej dodatkowe możliwości kary śmierci.
Oświadczyli, że rozszerzenie kary śmierci na Białorusi jest krytycznie niedopuszczalne i zauważyli, że taka zasada może być wykorzystywana w tym kraju do nacisków politycznych.
sc:PAP
Jeden komentarz
Cyt. „Białoruski Komitet Helsiński, Centrum Praw Człowieka „Wiasna” i kampania społeczna „Obrońcy praw człowieka przeciw karze śmierci” wystosowały wspólny apel o zatwierdzenie projektu ustawy wprowadzającej dodatkowe możliwości kary śmierci.”
Przeczytajcie ten bełkot. Czy obrońcom praw człowieka chodziłoby o zateierdzenie projektu tej ustawy??…